چگونه در آزمون تیزهوشان قبول شویم؟ (حتما بخوانید)
چگونه در آزمون تیزهوشان قبول شویم؟ (حتما بخوانید)
3.1 (61.59%) 63 vote[s]

در این مطلب جامع می‌خواهم تمام نکات مهمی که باید برای قبول شدن در آزمون تیزهوشان بدانید را به شما آموزش دهم. بسیاری از موسسات بخشی از همین مطالب را با دریافت هزینه‌های زیاد به شما آموزش خواهند داد. تا انتها این مطلب را مطالعه کنید و به یک داوطلب حرفه‌ای تبدیل شوید.

Updated free iconتوجه داشته باشید که این مطلب بروزرسانی خواهد شد. پس هر چند روز یک بار سری به این مطلب بزنید تا از آموزش‌های رایگان جدید جا نمانید!

آخرین بروزرسانی: ۹ مرداد ۱۳۹۸

سیدمحمد حسینی، نویسنده این مقاله کیست؟

موسس آکادمی تیزهوشان، مرجع تخصصی تیزهوشان و نمونه‌دولتی | دانشجوی دندانپزشکی شیراز | مدرس و مشاور دانش‌اموزان استعدادهای درخشان | مدرس و  مبتکر پکیج‌های صفر تا صد (جامع‌ترین منبع قبولی در تیزهوشان) | نویسنده کتاب مشاوره «علامت سوال» | و …

اول از همه می‌خواهم در این مورد صحبت کنم که آیا صرفا افراد «باهوش» می‌توانند در آزمون تیزهوشان پذیرفته شوند؟

اصلا اینطور نیست! هوش تنها یک عامل برای قبولی در آزمون تیزهوشان است. مهم‌ترین عاملی که به شما در قبولی آزمون تیزهوشان و نمونه‌دولتی کمک می‌کند پشتکار و تلاش شماست. اگر سوالات سالهای اخیر آزمون را نگاه کنید، متوجه می‌شوید هوش نقش خیلی پررنگی در پاسخدهی به آنها ندارد و بیشتر بنیه علمی می‌تواند به شما کمک کند. پس ذهنیت اشتباهتان را دور بریزید و از همین الان تلاش بیشتر را آغاز کنید.

توضیحاتی در مورد آزمون تیزهوشان و نمونه‌دولتی

در این آزمون که سوالات از کتابهای سال نهم و هشتم مطرح می‌شوند، دو دفترچه «استعداد تحلیلی» و «استعداد تحصیلی» وجود دارد. سوالات استعداد تحلیلی سوالاتی هستند که بیشتر جنبه هوشی دارند و همانطور که از اسمشان مشخص است قدرت «تجزیه و تحلیل» دانش آموز را به چالش می‌کشند. از طرفی سوالات استعداد تحصیلی سوالاتی مرتبط با مباحث کتابهای درسی هستند و با بنیه علمی قوی می‌توان آنها را پاسخ داد.

اگر می‌خواهید در مورد سوالات آزمون تیزهوشان اطلاعات کاملی داشته باشید صوت زیر را تا انتها گوش دهید:

برای موفقیت در آزمون تیزهوشان و نمونه‌دولتی به ۳ عامل نیاز است:

 1. انگیزه و هدف
 2. منابع آموزشی مناسب
 3. برنامه‌ریزی، تلاش و پشتکار

Podium free iconاگر هر سه عامل را دارید به شما تبریک می‌گویم. شما یکی از قبولی‌های تیزهوشان خواهید بود. اما اگر حتی یکی از این عوامل وجود نداشته باشد ممکن است به آنچه که می‌خواهید نرسید.

انگیزه و هدف به شما کمک می‌کند که راهتان را بشناسید و بدانید قرار است به چه چیزی برسید. از طرفی در هر راهی نیاز است تا وسیله مناسب جهت رسیدن به مقصد را داشته باشید. اینجاست که باید بهترین منابع مورد نیاز آزمون تیزهوشان را در اختیار داشته باشید. و در نهایت این تلاش و پشتکار شماست که تداومش باعث موفقیت می‌شود.

منابع مناسب آموزشی چه چیزهایی هستند؟

بطور کلی می‌توان منابع آموزشی را به دسته‌های زیر طبقه‌بندی کرد:

 1. کلاسهای حضوری
 2. منابع صوتی
 3. منابع متنی
 4. منابع صوت و تصویر (فیلم‌های آموزشی)

بهترین آموزش آموزشی است که از طریق بیش از یک حس به شما کمک کند. پس کلاسهای حضوری و فیلم‌های آموزشی بهتر هستند. چون هم حس شنوایی و هم حس بینایی را درگیر می‌کنند. اما…

از بین این دو منبع از نظر من منابع صوت و تصویر (یا همان فیلم‌های آموزشی) بهترین هستند. می‌دانید چرا؟!

۱. در هر زمان و هرکجا که بخواهید می‌توانید از آنها استفاده کنید. مهم نیست در خانه هستید یا در مسافرت. به سادگی می‌توانید فیلم‌های آموزشی را با رایانه و یا تلفن همراهتان مشاهده کنید و از مباحث عقب نمانید.

۲. امکان تکرار مبحث وجود دارد. فرض کنید سر کلاس مبحث احتمال خسته هستید. یا مثلا یک روز به علت بیماری نمی‌توانید سر کلاس حاضر شوید. حتی ممکن است دبیر به دلایلی نتواند آنطور که باید مبحث را تدریس کند. نتیجه اش چه می‌شود؟ شما آن مبحث را از دست می‌دهید و دیگر تکرارش ممکن نیست.

اما با استفاده از فیلم‌های آموزشی شما قادر هستید هر چندباری که می‌خواهید مطالب را با همان کیفیت قبل مرور کنید تا به تسلط کامل برسید.

حال ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا هر فیلمی مناسب است؟ قطعا خیر! نمونه زیر را مشاهده کنید تا در مورد مهم‌ترین ویژگی‌های یک فیلم مناسب برایتان توضیح دهم:

این یک نمونه از فیلم‌های آموزشی آکادمی تیزهوشان است. چند ویژگی بسیار مهم که همه فیلم‌های آموزشی باید داشته باشند عبارت است از:

 1. محتوای علمی مناسب و قوی (شروع مطالب از پایه و آموزش تا بالاترین سطح مورد نیاز)
 2. کیفیت بالای صدا و تصویر
 3. زیبایی‌های بصری و رنگ‌بندی مناسب محتوا
 4. کیفیت بالای تدریس
 5. فرمت‌های متداول (فیلم‌های آکادمی تیزهوشان برخلاف بسیاری از موسسات روی تمام دستگاه‌ها مانند رایانه، لپ‌تاپ، موبایل، تبلت و تلویزیون قابل پخش اند)
 6. حجم مناسب فیلم‌ها (تا فضای زیادی از دستگاه شما اشغال نکند!)

Checked free iconتمامی این ویژگی‌ها در همه فیلم‌های آکادمی تیزهوشان وجود دارد. می‌خواهید با محصولات مورد نیاز قبولی در تیزهوشان بیشتر آشنا شوید؟

انگیزه و هدفتان را مشخص کردید. در گام دوم منابع مناسب خود را از آکادمی تیزهوشان تهیه کردید و فقط یک قدم تا موفقیت فاصله دارید: برنامه‌ریزی، تلاش و پشتکار

اگر برنامه درست و حسابی برای خودتان نداشته باشید محکوم به شکست هستید. در ادامه این متن می‌خواهم شما را با مهم‌ترین مسائل برنامه‌ریزی آشنا کنم.

برنامه‌ریزی مناسب باید با توجه به چهار عامل زیر باشد:

 1. شناخت کامل مسیر
 2. شناخت ویژگی‌های خود
 3. مشخص کردن راه‌های رسیدن به هدف
 4. گزینش بهترین و موثر‌ترین راه

World free iconمسافری که می‌خواهد به مقصدی برسد باید از شرایط راه اطلاع کامل داشته باشد. باید بداند این مسیر چقدر خطرناک است، آب و هوای راه به چه صورت است، برای سفر کردن باید چه وسایلی همراه داشته باشد و… . اگر اطلاع کاملی از مسیر نداشته باشید ممکن است میانه راه با مشکلات جدی مواجه شوید. یا به سختی و با صرف انرژی بسیار زیاد خودتان را نجات می‌دهید و یا در بیراهه می‌افتید و کلا از مقصد جا می‌مانید. اینجاست که اهمیت یک مشاور حرفه‌ای تیزهوشان مشخص می‌شود. شخصی که قبلا این راه را پیموده و با تمام پیچ و خم‌های ان آشنایی دارد، می‌تواند به شما بیشترین کمک را بکند. می‌تواند به شما نشان دهد که باید چه قوانینی را رعایت کنید و چه کارهایی را انجام ندهید تا با پیروزی به مقصد برسید. پس سعی کنید تا حد ممکن از افرادی که اطلاع کاملی از این راه دارند کمک بگیرید. ما در انجمن سایت آکادمی تیزهوشان به رایگان به تمامی سوالات درسی و مشاوره‌ای شما پاسخ می‌دهیم تا با خیال راحت بتوانید این مسیر را طی کنید. در صورتی که نیاز به مشاور اختصاصی برای خودتان دارید هم مشاورین آکادمی تیزهوشان می‌توانند کمک زیادی به شما بکنند. پس از این امکاناتی که به بهترین شکل برایتان فراهم شده بیشترین استفاده را بکنید. باهوش باشید!

و اما یک سوال مهم که برای هر کسی پیش می‌آید: چگونه باید درس بخوانیم؟

بطور کلی یادگیری عمیق و مفهومی دروس برای قبولی در آزمون تیزهوشان شامل چند مرحله مهم می‌شود:

 • یادگیری عمیق مفاهیمUnderstanding free icon
 • بررسی خط به خط و اصولی کتاب درسی
 • تثبیت مطالب مفهومی و مطالب حفظی
 • حل تست و یادگیری تکنیک‌های تست‌زنی
 • مرور و جمع‌بندی

با این ۵ مرحله شما در هر درس می‌توانید به بالاترین سطح یادگیری برسید. می‌خواهم بطور اختصاصی در مورد این ۵ مرحله توضیحاتی ارائه کنم.

گام اول: یادگیری عمیق مفاهیم

نخست شما باید مفاهیمی که با آنها سر و کار دارید را متوجه شوید. باید بدانید که عمق مطلبی که قرار است بخوانید چقدر است و بطور کلی از تمام جنبه‌ها بتوانید مطلب را درک کنید. برای یادگیری مفاهیم عمیق کتاب درسی ۳ راه متفاوت وجود دارد:

راه اول: خودتان آنقدر کتاب درسی و کتابهای کمک آموزشی را مطالعه کنید تا تمام مفاهیم را درک کنید. اما این راه اصلا نتیجه بخش نخواهد بود. زیرا زمان بسیار زیاد و هزینه ی بسیار زیادی را نیاز دارد. از طرفی بسیاری از مفاهیم را نمی‌توانید خودتان درک کنید.

راه دوم: با استفاده از کلاسهای کمک آموزشی و یا دبیر خصوصی مفاهیم را درک کنید. این روش تا حدی نتیجه می‌دهد اما برای ما کارآمد نیست. زیرا کلاسهای خصوصی هزینه های بسیار سنگینی دارند. از طرفی به دلایلی مانند اتلاف وقت، رفت و آمد، آماده شد برای کلاس و … زمان بسیار زیادی را از شما تلف می‌کند. پس پیشنهاد اصلی چیست؟

من به شما یک راهکار هوشمندانه پیشنهاد می‌کنم. فیلم‌های آموزشی آکادمی تیزهوشان یک منبع فوق‌العاده عالی برای یادگیری مفاهیم هستند. قبلا در مورد دلایل برتری فیلم نسبت به سایر منابع آموزشی صحبت کردیم. اما در اینجا باید بدانید که این فیلم‌ها به صورت «صفر تا صد» هستند. یعنی فردی که حتی هیچ چیزی از درس مربوطه نمی‌داند، می‌تواند به قوی‌ترین فرد در این درس تبدیل شود. نمونه فیلم آموزشی مفهومی زیست و ریاضی نهم را در زیر مشاهده کنید.

گام دوم: بررسی خط به خط و اصولی کتاب

کتاب درسی همیشه یک منبع مهم به شمار می‌رود. متاسفانه بسیاری از دبیران و آموزشگاه ها برای پررنگ کردن نقش خود و کتابهایشان، اهمیت کتاب درسی را کمرنگ جلوه می‌دهند، در صورتی که یکی از مهم‌ترین منابع مورد نیاز برای قبولی در آزمون تیزهوشان همین کتاب درسی است.

مطالعه کتاب درسی نیازمند دقت و وسواس خاصی است. نکات بسیاری در متن، جداول و شکل‌های کتاب پنهان شده که از چشم دانش‌آموز و حتی دبیر پنهان می‌ماند. کافیست به نمونه زیر از فیلم‌های بررسی خط به خط زیست‌شناسی نهم نگاهی بیندازید. شما هم به این نکات دقت کرده بودید؟!

گام سوم: تثبیت مطالب مفهومی و مطالب حفظی

Book free iconاین مرحله یکی از مهم‌ترین مراحل یادگیری  دروس برای قبولی در آزمون تیزهوشان است. باید یک ارتباط اصولی و علمی بین مطالب مفهومی و مطالب حفظی برقرار کنید (بخصوص در دروس زیست‌شناسی و شیمی). یک راهکار بسیار عالی که در این مورد پیشنهاد می‌کنم این است که نکات اضافه و نکات تست‌هایی که می‌زنید را در بخش مربوط به خودش در کتاب درسی پیاده کنید. اینگونه شما هم مطالب حفظی را دارید و هم نکات مهومی را یادداشت کرده اید.

مشکل این راه چیست؟ مشکل این راه این است که شما نمی‌دانید چه نکاتی واقعا مفهومی محسوب می‌شوند و چه نکاتی اصلا ارزش نوشتن دارند. اگر بیش از حد یادداشت کنید گمراه می‌شوید و اگر مطالبتان ناقص باشد هم نتیجه کاملی نخواهید گرفت.

راه حل چیست؟ راهی که به شما پیشنهاد می‌کنم این است که از معلمتان کمک بگیرید که البته معلم هم با توجه به زمان کلاس تا حد کمی می‌تواند کمکتان کند. اما اگر می‌خواهید یک منبع جامع و کامل داشته باشید باید بگویم که در پکیج صفر تا صد زیست‌شناسی نهم، یک جزوه اختصاصی برای نهم و یک جزوه اختصاصی برای هشتم وجود دارد.

در این جزوات تمام متن کتاب درسی (۱)، نکات استنباطی از کتاب (۲)، نکات مفهومی خارج از کتاب (۳)، جداول و شکل‌های مکمل (۴)، نمودار‌های جمع‌بندی (۵) و مطالب دام‌دار وجود دارد. این جزوه بهترین منبع برای تسلط بر گام سوم مطالعه است.

(دسته‌بندی باکتری‌ها و نکات مهم هرکدام از آنها)

(بررسی ریزترین نکات آشکار و نهان کتاب درسی)

(بررسی کامل و حرفه‌ای تصاویر کتاب درسی و ارائه نکات خارج از کتاب)

گام چهارم: حل تست و یادگیری تکنیک‌های تست‌زنی

هر چقدر هم مطالعه داشته باشید بدون تست‌زدن چیزی بلد نیستید! تست‌زدن اهمیت بسیار زیادی دارد. به گونه ای که گاهی ما از طریق تست‌زدن مطالب را می‌آموزیم که به آن «آموزش بر مبنای تست زنی» (و یا روش test base ) می‌گویند.

حتما یک کتاب تست مناسب به عنوان منبع تست داشته باشید. اما علاوه بر داشتن منبع تست، شما باید روش‌های تست‌زنی و تکنیک‌های حل تست را بدانید.

Test free iconتکنیک‌های حل تست را چگونه بیاموزیم؟!

بهترین منبعی که به شما توصیه می‌کنم فیلم‌های حل تست در مجموعه‌های صفر تا صد آکادمی تیزهوشان است. در تمامی پکیج‌های صفر تا صد یک دی‌وی‌دی تحت عنوان «دی‌وی‌دی حل تست» وجود دارد. در این فیلم‌ها تمام تکنیک‌های مفهومی و سرعتی حل تست به طور کامل به شما آموزش داده شده است و می‌توانید از آنها بیشترین استفاده را ببرید. به چند نمونه زیر توجه کنید:

Warning free iconیک نکته بسیار مهم در مورد یادگیری تکنیک‌های تست‌زنی این است که شما باید علاوه بر سرعت بالا، مفهوم را هم بدانید. متاسفانه برخی آموزشگاه‌ها و دبیران صرفا تکنیک‌های فرمولی به دانش‌آموز یاد میدهند که در آزمونهای جدید اصلا قابل استفاده نیست و طراح به راحتی با تغییر جزیی سوال، دانش‌آموز را در دام می‌اندازد. پس مراقب این موارد باشید.

گام پنجم: مرور و جمع‌بندی

فرض کنید در یک باغ میوه هستید که میوه‌های مختلفی دارد. شما از تمام میوه ها مقداری چیده‌اید و روی زمین ریخته شده اند. برای حمل و نقل این میوه ها ۲ راه وجود دارد:

راه اول: تمام میوه ها را داخل یک گونی روی هم انباشته کنید و آن را داخل ماشین پرتاب کنید.

راه دوم: هر نوع میوه را در یک سبد اختصاصی قرار دهید و منظم داخل ماشین بار بزنید.

به نظر خودتان کدام راه منطقی تر است؟! طبیعتا راه دوم!

Fruits free iconدر راه اول شما ممکن است مقدار زیادی از میوه ها را بر اثر جابجایی نادرست از دست بدهید. خیلی از میوه‌ها ممکن است بگندند و بثیه را خراب کنند. اما در راه دوم شما تمام میوه ها را منظم دسته‌بندی کرده اید و در زمان نیاز به هر کدام به راحتی می‌تواند از انها استفاده کنید.

همین مثال را در مورد درس خواندن تعمیم بدهیم!

مطالب درسی مانند همین میوه ها هستند. اگر شما دسته‌بندی درست و حسابی ای برای آنها نداشته باشید ممکن است بخشی یا تمام انها را از دست بدهید. یعنی تمام زحمات قبلی شما برای جمع‌آوری و …. بیهوده بوده است. اما با مرور و جمع‌بندی اصولی در زمان نیاز به هر مطلب، به راحتی به آن مطلب با کیفیت بالا و سریع دسترسی خواهید داشت.

اهیمت بیشتر مرور و جمع‌بندی را در وویس زیر از زیان دکتر سیدمحمد حسینی، موسس آکادمی تیزهوشان بشنوید:

خلاصه مراحل اصلی مطالعه درستKnowledge free icon

 1. یادگیری عمیق مفاهیم (بهترین منبع: پکیج صفر تا صد)
 2. بررسی خط به خط و اصولی کتاب درسی (بهترین منبع: پکیج صفر تا صد)
 3. تثبیت مطالب مفهومی و مطالب حفظی (بهترین منبع: پکیج صفر تا صد)
 4. حل تست و یادگیری تکنیک‌های تست‌زنی (بهترین منبع: پکیج صفر تا صد)
 5. مرور و جمع‌بندی

تا اینجای کار با مراحل مطالعه اصولی بطور کامل آشنا شدید و متوجه شدید که پکیج‌های صفر تا صد بهترین وارزان‌ترین منبع برای خواندن اصولی هستند و تمام مراحل را پوشش می‌دهند. (برای آشنایی با هر پکیج روی آن کلیک کنید)

Shield free iconیک ویژگی متفاوت محصولات ما با سایر موسسات تضمین 90 روزه است! یعنی تا 90 روز بعد از خرید اگر از محتوای آن ناراضی باشید می‌توانید محصول را پس داده و کل پول ارزشمند خود را پس بگیرید!!! این تضمین را در هیچ یک از موسسه‌های آموزشی پیدا نمی‌کنید!!!

برای برنامه‌ریزی چه روشهایی وجود دارد؟

۲ روش اساسی برنامه‌ریزی وجود دارد: برنامه‌ریزی زمان‌محور و برنامه‌ریزی مبحث (محتوا) محور

Time free iconبرنامه‌ریزی زمان‌محور برنامه ای است که زمان کلید اصلی آن است. مثلا در برنامه‌ریزی عنوان می‌شود که «شنبه از ساعت ۱۰ تا ۱۲ ریاضی بخوان، یکشنبه از فلان ساعت تا فلان ساعت زیست تست بزن.» در نوعی دیگر از برنامه‌های زمان‌محور به دانش‌اموز گفته می‌شود هر روز چند ساعت درس بخواند. مثلا می‌گویند: «فردا باید ۲ ساعت ریاضی و ۱ ساعت شیمی مطالعه کنی و ۲ ساعت تست فیزیک بزنی.»

این سبک برنامه‌ریزی از نظر من به دردنخورترین سبک برنامه ریزی است. می‌دانید چرا؟ فرض کنید شما روز شنبه مریض می‌شوید. تکلیف برنامه آن روز چه می‌شود؟ کی قرار است برنامه را جبران کنید؟ یا مثلا فرض کنید شما شنبه حال و حوصله خواندن ریاضی را ندارید. پس برنامه‌تان چه می‌شود؟ به راحتی با این دو مثال بسیار ساده متوجه می‌شوید که این نوع برنامه‌ریزی اصلا قابل انعطاف نیست و نمی‌توانید آن را تغییر بدهید. همین باعث می‌شود هیچگاه طبق برنامه پیش نروید.

متاسفانه بسیاری از موسسات برای راحتی کار خودشان به دانش‌اموزان برنامه‌های زمان‌محور می‌دهند. بسیار از آنها یک برنامه‌ را نوشته و برای چندین دانش‌اموز ارسال می‌کنند و هزینه‌های سنگینی هم از آنها دریافت می‌کنند.

و اما برنامه مبحث محور چیست؟

Books free iconدر این برنامه مشاور برای شما مباحثی را بصورت هفتگی مشخص می‌کنید و شما باید هر هفته به آن اهداف برسید. مشاور به شما چندین راه پیشنهادی برای مطالعه (طبق شخصیت و ویژگی‌های اختصاصی شما) می‌دهد و این شمایید که بسته به وضعیتتان راه مناسب را انتخاب می‌کنید. اما نکته مهم آن است که قطعا هر هفته به هدفتان خواهید رسید. این کار برای مشاور سخت‌تر و وقت‌گیرتر است، اما بازدهی دانش‌اموز را بطور بسیار زیادی بالا می‌برد.

Meeting free iconتمام مشاورین آکادمی تیزهوشان بصورت مبحث‌محور و با صرف زمان زیاد برای شما برنامه‌ریزی می‌کنند. برنامه‌های تک تک شما بصورت اختصاصی است و بهترین راه برای موفق است.

آزمودن قبل از آزمون …

Quiz free iconیک سوال مهم که برای تمام دانش‌آموزان پیش می‌اید این است که آیا باید در آزمونهای آزمایشی شرکت کنم؟ پاسخ همیشگی من به این سوال این است:

اگر آزمونی «تمام» ویژگی‌های مورد نیاز را داشته باشد باید حتما شرکت کنید و در غیر این صورت خیر

شرکت در آزمون می‌تواند نقاط ضعف و قوت شما را مشخص کند تا در صدد اصلاح و تقویت آنها تلاش کنید. اگر دقت کرده باشید تیم‌های ورزشی هم قبل از مسابقات مهم (مثلا جام جهانی) چندین بازی تدارکاتی انجام می‌دهند تا آمادگی لازم را کسب کنند.

آزمون چطور به شما کمک می‌کند؟Test free icon

 1. بطور کلی آزمون دادن به ۶ دلیل کمک بسیار زیادی به شما خواهد کرد:
 2. الگو و راه کلی درس خواندن را مشخص می‌کند
 3. به مرور تثبیت مطالب کمک می‌کند
 4. نقاط ضعف و قوت شما را مشخص می‌کند
 5. قدرت مدیریت زمان و مدیریت آزمون شما را زیاد می‌کند
 6. آمادگی روانی شما را بیشتر می‌کند

ویژگی‌های یک آزمون مناسب چیست؟

در ابتدا فیلم زیر را با دقت مشاهده کنید و سپس توضیحات پایین را بخوانید.

۱. بودجه‌بندی حرفه‌ای

List free iconیکی از مهم‌ترین ویژگی‌های آزمون بودجه‌بندی است. بودجه‌بندی درست باعث می‌شود که دانش‌آموز هدفمند عمل کند و طبق یک برنامه درست درس بخواند. بودجه‌بندی می‌تواند مانند یک مشاور الگوی درس‌خواندن درست را برای دانش‌آموز ترسیم کند. پس اگر آزمونی با بودجه‌بندی نامناسب دیدید اصلا فکرش را هم نکنید!

۲. سوالات استاندارد

Request free iconاهمیت سوالات استاندارد از هیچ کسی پوشیده نیست. قطعا آزمونی که سوالات غیراستانداردی دارد می‌تواند به دانش آموز آسیب بزند. چه سوالات ساده زیادی داشته باشد چه سوالات فوق‌العاده سخت. مهم این است که آزمون الگوی سوالی منظم و درستی داشته باشد و تا حد ممکن در طول آزمونها باعث پیشرفت و ارتقا دانش‌آموز شود. هر چه روند سوالات بیشتر به آزمون تیزهوشان نزدیک باشد بهتر است.

۳. پاسخنامه اصولی

List free iconیکی دیگر از ویژگی‌های بهترین آزمون آزمایشی تیزهوشان پاسخنامه درست و اصولی است. در پاسخنامه باید علت غلط بودن سایر گزبنه‌ها بیان شده باشد و همچنین راه‌های خلاقانه حل سوال هم به دانش‌آموز بیاموزد. اگر آزمونی سوالات خوبی داشته باشد اما پاسخنامه مناسبی نداشته باشد مفید نخواهد بود.

۴. پشتیبانی حرفه‌ای

Classroom free iconپشتیبانی پس از آزمون بسیار اهمیت دارد. شما باید پس از آزمون نکات زیادی را در مورد آن بدانید؛ مثلا باید بدانید چه نیپ سوالاتی جدید هستند، چه سوالاتی دام‌دار بوده است، چه سوالاتی ممکن است در آزمون تیزهوشان مطرح شود، برای آزمون آینده چطور برنامه‌ریزی کنید و … . تمام این موارد باعث می‌شود که شما هرفمندتر از قبل تلاش کنید و بتوانید روز به روز نتیجه بهتری بگیرید.

Warning free icon

متاسفانه در آزمونهای موسسات مختلف تمام این ویژگی‌ها رعایت نمی‌شود. بسیاری از موسسات برای کاهش هزینه و انرژی در برخی از این ویژگی‌ها سهل‌انگاری می‌کنند اما با تبلیغات زیاد دانش‌آموزان زیادی را جذب کرده و شناخته تر می‌شوند. هر گاه خواستید در آزمونی شرکت کنید حتما این ویژگی‌ها را در آن چک کنید.

 

بهترین آزمون برای آمادگی تیزهوشان چیست؟

بهترین آزمونی که من به شما پیشنهاد می‌کنم آزمونهای آنلاین آکادمی تیزهوشان است. در این آزمونها علاوه بر اینکه تمام ویژگی‌های بالا با وسواس زیاد رعایت شده، ویژگی‌های دیگری وجود دارد که تا حد ممکن به شما کمک می‌کند بتوانید پیشرفت بسیار زیادی در خودتان شاهد باشید. توصیه می‌کنم حتما فیلم زیر را در مورد آزمونهای آکادمی تیزهوشان با دقت مشاهده کنید:

هیچ کسی موفق به دنیا نیامده است. اگر احساس می‌کنی به موفقیتی که انتظار داشتی نرسیده‌ای باید علت را جستجو کنی. با راه‌حل هایی که در بالا به آنها اشاره کردم پیش برو و مطمئن باش نتیجه خواهی گرفت. همین الان تصمیم بگیر، منابع مورد نیاز برای قبولی در آزمون تیزهوشان را تهیه کن و با کمک ما و تلاش خودت در راهی که به باور داری قدم بردار. قطعا موفقیت چشم به راهت است

اگر سوال و یا مطلب مهمی وجود دارد که در این مقاله کامل به آن پرداخته نشده است حتما در بخش «دیدگاه‌ها» به ما بگویید. حتما به زودی بطور کامل در همین مطلب در موردش توضیح خواهم داد.

Smartphone free iconاگر نیاز به توضیحات بیشتر در زمینه خرید محصولات و یا ثبت‌نام دوره‌های مشاوره دارید شماره خودتان را در زیر وارد کنید. ما با شما تماس میگیریم و راهنمایی‌های لازم را به شما می‌کنیم.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

سیدمحمد حسینی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع درسی کامل و تخصصی قابل دسترس برای تمام دانش‌آموزان بود تا همه از آموزشهای آن استفاده می‌کردند. آن آرزو اکنون «آکادمی تیزهوشان» نام دارد ...

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

 1. توسط fatemeh amirimanesh

  سلام مقاله ی خیلی عالی بود ممنون
  فقط میخواستم بگم من تو آزمون های آنلاین شرکت کردم
  اگه طی سال نتونم رتبه خوبی بیارم ناامید میشم و فک میکنم اینطوری منو از هدفم بیشتر دور میکنه
  میشه لطف کنید راهنماییم کنید؟

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   من به شما قول میدم شما پیشرفت خودتون رو در ازمونها شاهد هستید. اینطور انگیزه می‌گیرید، درسته؟! روی حرفم حساب کنید
   موفق باشید

 2. توسط fatemeh amirimanesh

  بله درسته، با پیشرفت، انگیزم بیشتر میشه
  یه سوال دیگه ای هم داشتم:
  میخواستم بدونم بودجه بندی آزمون ها چه موقع و چگونه برامون ارسال میشه؟

 3. توسط علی طاهرپورآذر

  با سلام و عرض ادب
  مقاله بسیار جامع و خوبی بود که همه نکات قبولی رو در ان گفته بودید من یک سوالی داشتم اینکه من خودم برنامه ریزی مبحث محور کردم به طوری که تا اخر تابستان زیست شناسی فیزیک شیمی و نیمی از ریاضی تموم میشه که البته الان شیمی تموم شده بنظرتون من با همین روال ادامه بدم یا اون طوری که تو ویس هاتون گفتید انرژیم رو فقط بزارم رو ریاضی و زبست شناسی ؟
  بعد سوال دومم این هس که من اکنون زیست فصل یک رو تموم کردم (جزوه+سی دی) و تست هاشم زدم از کتاب مرشد تیزهوشان و IQ بنظرتون از سایر کتاب ها هم تست هاشو بزنم یا برم سراغ فصل دوم؟
  ممنون میشم به این دو سوال بنده پاسخ دهید

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام. ۲ نکته رو توضیح بدم
   ۱. اگر برنامه‌ریزی که کردید باعث نمیشه کیفیت خوندن مطالب کاهش پیدا کنه، ادامه بدید. خیلی عالیه
   ۲. به نظر من فصل دوم رو شروع کنید. وقتی تمام فصل‌ها تمام شد برگردید و از اول مرور کنید
   موفق باشید

 4. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر حسینی لطفا سریعتر به پیام های ما جواب بدید.

 5. توسط Mohammad

  من کاملا با آزمون آنلاین مخالفم هر چه قدر هم مطالبش
  خوب باشه باز هم با آزمون حضوری فرق داره و…..
  من خدوم حدود ۳ ساله که تو آزمون های حضوری شرکت میکنم
  و تراز های خیلی خوبی دارم ولی اصلااااااد راضی نیستم به دلایلی
  که توی همین مطلب به خوبی توضیح داده وخیلی مطالب دیگههه اما من خودم از اوایل تابستون از پکیج ها استفاده میکنم
  و خیلی راضیم و به همه توصیهههه میکنم عاااااالین!‌!

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   محمدجان اول از همه خیلی خوشحالم که از پکیج‌ها راضی هستی. در مورد آزمون‌های حضوری متاسفانه دلایلی که عرض کردم مشکل ایجاد کرده. البته همونطور که گفتی بالاخره آزمون حضوری مزایای خاص خودش رو داره. اما آزمونهای آنلاین هم ویژگی‌های منحصر به فردی داره که ازمون حضوری نداره. واقعیت اینه که افراد باید با توجه به نیازشون نوع آزمون رو انتخاب کنن.
   موفق باشی

 6. توسط علی

  ببخشید از ۱۰ فصل پکیج کدوم فصل هاش برای ریاضی هشتم هست؟

 7. توسط sina. R

  سلام دکتر . میتونیم تا آخر تابستون به جز ریاضی و زیست که گفتین بخونین. فیزیک رو هم بخونیم ؟!
  چون من توی این درس مشکل دارم .

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   من حتما برای این درس برنامه میدم. اما مطمئن باشید با دی وی دی فیزیک مفهومی نهم هیچ مشکلی نخواهید داشت. نگرانش نباشید

 8. توسط abolfazl

  سلام.ممنون از مقاله مفیدی که در اختیار عموم گذاشتید
  من پایه نهم هستم و امسال آزمون تیزهوشان و نمونه دارم
  مطالبتون خیلی منو تغییر داد
  سپاسگذارم

 9. توسط Kiana

  سلام و عرض خسته نباشید
  ببخشید میگم که DVDفیزیک مفهومی در حد فرمولهای کتابه یا مثل پکیج های صفر حاصل سطحش خیلی بالاتره؟

 10. توسط sina. R

  سلام دکتر حسینی . خسته نباشید .
  شما توی وویس تون گفتیم که برای ریاضی مبتکران بگیرین. مثلاً من که توی تست ضعیف هستم برای من خوبه یا نه ؟؟

 11. توسط sina. R

  سلام دکتر حسینی . خسته نباشید .
  شما توی وویس تون گفتیم که برای ریاضی مبتکران بگیرین. مثلاً من که توی تست ضعیف هستم برای من خوبه یا نه ؟؟
  بعد به نظر شما کتاب iQ جامع گاج خوبه ؟
  چون هم درسنامه داره هم تست ؟

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   اگر از پکیج صفر تا صد استفاده می‌کنین می‌تونین تست‌های مرشد رو بزنین. جای نگرانی نیست. کتاب دیگه هم خوبه

 12. توسط sina.R

  سلام . روز بخیر .
  بهترین درسنامه ریاضی نهم رو کدوم کتاب داره ؟!
  ممنون میشم اگه جواب بدین

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   کتابهای گاج معمولا درسنامه کاملی دارن. اما هیچ کتابی به معنای واقعی کامل نیست

 13. توسط sina.R

  سلام دکتر . ایام به کام .
  من وقتی تست های درس ریاضی رو میزنم .
  بعد میرم که سوال هارو از روی پاسخنامه بررسی کنم .
  یکم گیج میشم و نمیفهمم . چیکار کنم !!؟

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   این دقیقا یکی از مواردی هست که بسیاری دانش‌اموزان مواجه هستند باهاش. کتابهای بازار پاسخنامه‌های خوبی ندارند. توصیه می‌کنم آموزش کامل رو با استفاده از پکیج صفر تا صد ریاضی ببینید

 14. توسط sina. R

  سلام دکتر . ممنون از مطالبتون
  من کتاب IQ جامع گاج نهم رو دارم . درس زیست ش خیلی خوبه ولی درس ریاضی ش نه درس نامه خوبی داره نه پاسخ نامه خوبی . یعنی من بیشتر نکات تستی رو نمیفهمم. میخواستم بدونم که دیگه از این منبع استفاده .نکنم ؟! برم سراغ یک کتاب دیگه؟ یا پکیج های شما رو استفاده کنم ؟

  • توسط سیدمحمد حسینی

   توصیه میکنم از پکیج‌ها استفاده کنین چون کامل هستن و حدود ۵۰۰ تست هم دارن. اما برای تمرین بیشتر می‌تونین از هر کتابی که دارید به راحتی استفاده کنین.
   موفق باشید

 15. توسط sina. R

  سلام دکتر . روز بخیر .
  میشه برای تمامی پکیج ها یک جزوه اختصاصی تست تهیه کنین که تمامی سوال های تیزهوشان . المپیاد. و نمونه دولتی . سال های قبل باشه که دیگه نیآزی برای خرید کتاب نباشه .
  چون کتاب های بازار پر از اشکالات تستی هست .

 16. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر لطفا ۵ تا از مقالاتی که من نوشتم رو با نظر خودتون بزارین تو سایت و بقیه رو برای اول ماه آینده بزارید.
  باتشکر

 17. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر ببخشید یه کار خیلی ضروری دارم لطفا بیاید تلگرام

 18. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر چند ساعت طول میکشه تا یک مقاله در سایت منتشر بشه؟

 19. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر مقاله ها چی شد؟
  چرا اونا رو منتشر نمیکنید.ماه تموم شد.
  لطفا سریعتر کار هارو انجام بدید. من ۴ روزه منتظرم که شما به وعده تون عمل کنید.

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   مقالات اول ماه دیگه منتشر میشه به دلایلی. اما نکته ای که هست و باید بهش توجه کنید اینه که نباید مقالات کپی از سایت‌های دیگه باشه و باید نوشته خودتون باشه. هرچند کوتاه و ساده. من مطمئنم خود شما مقالات کوتاه و بسیار خوبی می‌تونین بنویسید!
   موفق باشید

 20. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر خسته نباشید
  شما چه مقالاتی رو در کانال تلگرام منتشر میکنین؟

 21. توسط fatemeh amirimanesh

  سلام آقای دکتر حسینی
  من در مدرسه عادی تحصیلی میکنم. دوستان من میخوان برای قبولی در تیزهوشان، امسال رو در مدرسه نمونه دولتی تحصیلی کنن.
  اونا برخلاف من تابستون رو درس نمیخونن.
  نظر شما چیه؟ آیا اگه در مدرسه نمونه درس بخونیم، امکان قبولی مون بیشتره؟
  البته اکثر دبیران ما در مدارس شاهد و تیزهوشان تدریس میکنن.
  اگه میشه لطف کنید نظرتون رو بگید!

 22. توسط sina.R

  سلام دکتر .
  میخواستم بدونم کل کتاب های هشتم رو مرور کنیم یا فقط اختصاصی ها ؟!؟!
  به روش test base مرور کنیم ؟!؟!

  • توسط سیدمحمد حسینی

   در وویس کانال توضیح دادم که همه رو مرور کنید. عمومی‌ها رو از کتاب بخونید و اختصاصی ها را تست بیس مرور کنید
   موفق باشید

 23. توسط sina. R

  سلام .
  من آموزش های ریاضی رو با پکیج ها دیدم .
  ولی وقتی تست میزنم . میرم پاسخنامه رو نگاه کنم .
  سوال رو نمیفهمم. یعنی کتابی که من دارم پاسخنامه
  خوبی نداره ، چیکار کنم .

 24. توسط Niyayesh

  سلام
  دکتر من مدرسه معمولی درس میخونم اما راهنمایی تیزهوشان قبول شدم و نرفتم الان دارم برا آزمون میخونم و تو تابستون علوم و ریاضی خوندم اما متاسفانه ما دروس علوم رو به صورت اختصاصی نمیخونیم همه به صورت جامع و یک کتاب من از کتاب سیر تا پیاز علوم استفاده میکنم که سوالات سطح بالا داره اما خب دروس جدا نیستن بنظرتون مشکلی پیش نمیاد من قصد دارم روی ریاضی بیشتر سرمایه گذاری کنم و از پکیج هاتون استفاده کنم کتاب خوب چی معرفی میکنید که برای علوم بخونم
  چون برام واقعا مهمه که بتونم دروس شیمی و فیزیک و زیست رو هم به خوبی بخونم و بتونم تست بزنم

 25. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر چرا جایزه مقاله رو اعلام نمیکنین؟

 26. توسط sina. R

  سلام . دکتر من آموزش رو با استفاده از پکیج ریاضی دیدم . ولی وقتی تست میزنم . کتاب من پاسخ نامه خوبی نداره . چیکار کنم ؟!؟!!؟
  لطفاً زود پاسخ دهید . ممنون

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   معمولا کتابها پاسخ درست و حسابی ندارند. در حال نوشتن یک کتاب جامع ریاضی هستم که می‌تونین به زودی تهیه کنید

 27. توسط kia

  سلام و خسته نباشید
  ببخشید میگم که این کتاب جامعی که امروز درموردش گفتید با کتاب حل تست ریاضی صفر تا صد متفاوته؟بعد برای خریداران پکیج ریاضی به صورت رایگان ارسال میشه یا جدا باید بخریم؟اگه فرق دارن کتاب حل تست حدودا کی آماده میشه؟ بعد پکیج صفر تا صد فیزیک هم میشه بگین حدودا کی آماده میشه؟؟چون آزمونهای آکادمی علومش تفکیکیه برا همین باید از همون اول فیزیک وشیمیو….اینا هم بخونیم ببخشید سوالا زیاد شد ولی لطفا جواب بدید

 28. توسط امیررضا سلیمانی

  سلام دکتر اپدیت پکیج ها رو کی ارسال میکنید؟
  من پکیج شیمی رو هنوز شروع نکردم به خوندن و تا الان بخاطر مشکل توی درس زیست شناسی فقط یه فصل ازش خوندم
  من تو تابستان کلا ریاضی فصل اول نهم و زیست فصل اول نهم و دروس هشتم رو خوندم.لطفا راهنماییم کنید.با تشکر

 29. توسط امیررضا سلیمانی

  سلم دکتر من نفر ۸ شدم.پس چرا اسمم نیست؟

 30. توسط sina. R

  سلام دکتر امیدوارم حالتون خوب باشه .
  من آموزش مفهومی رو با استفاده از پکیج ریاضی دیدم
  ولی وقتی تست میزنم و میخوام جواب یا پاسخنامه رو بررسی کنم . متوجه نمیشم یعنی کتاب من پاسخنامه خوبی نداره .! چیکار کنم !؟

 31. توسط سید علی

  خوبه ولی میتونین بهتر بشین و امکاناناتتون رو بیشتر کنین مثلا اون پولی هارو رایگان بذارین