با این ۵ قاعده آزمون‌ هایتان را منفجر کنید!
با این ۵ قاعده آزمون‌ هایتان را منفجر کنید!
4.4 (87.45%) 145 vote[s]

در این مقاله قصد دارم ۵ راهکار اساسی و راهبردی برای یک آزمون موفق را برایتان بیان کنم. سعی کنید حتما این راهکارها را در آزمون‌هایتان به کار ببرید و نتیجه ی آن را مشاهده کنید.

قاعده اول : حتما به سوالات آخر برسید

یکی از اشتباهاتی که ممکن است در حین پاسخگویی به سوالات آزمون تستی مرتکب شوید این است که روی یک سوال زمان زیادی بگذارید. طراحان سوال این نکته را می دانند که ممکن است بسیاری از دانش‌آموزان در همان ابتدا روی سوالات سخت زمان زیادی صرف کنند. که نتیجه آن این است که شما به سوالات پایانی یک درس نمی رسید و وقت نمی کنید همه سوالات را بررسی کنید. این یکی از مشکلات و دامهایی است که ممکن است شما را درگیر خود کند.

 یکی از استراتژی‌های طراحی سوالات آزمون این است که ابتدا چند سال سخت قرار می‌دهند  که باعث میشود دانش آموزان تمرکزشان را تا حدودی از دست بدهند. و زمان زیادی را صرف بررسی آنها بکنند. نتیجه این کار آن است که شما به سوالات پایانی یک درس نخواهید رسید و ممکن است سوالات بسیار ساده ای را از دست بدهید.

 فرض کنید در یک آزمون ۲۰ تست ریاضی طرح شده است. ۵ تست اول را حل می‌کنید و روی تست های ۶ تا ۹ زمان بسیار زیادی صرف می کنید. شاید حتی نتوانید آنها را حل کنید. در این صورت شما زمان بسیار زیادی را صرف هیچ کرده اید! یعنی شاید سوال ۱۲ تا ۲۰ را از دست بدهید که ممکن  سوالات های بسیار راحتی بوده باشند و شما آنها را از دست داده اید.

 بهترین کار این است که از روی سوالاتی که فکر می‌کنید زمان‌بر هستند بپرید و به سوالات دیگر بپردازید. سعی کنید در جلسه همه سوالات یک درس را بررسی کنید و اگر وقت اضافی آوردید برگردید و به سوالاتی که پاسخ نداده اید برسید. اگر اینگونه با سوالات برخورد کنید مطمئن باشید که درصد بسیار بیشتر از  حالتی می‌گیرید که به ترتیب سوالات را یک به یک و با صرف زمان زیاد بررسی میکنید.

 

قاعده دوم: فاکتور هوش در طراحی سوالات

می‌توانم بگویم که سالهای پیش سوالات به نحوی طرح می‌شدند که صرفاً مطالب درسی را مورد بررسی قرار می دادند. یعنی از یک موضوع خاص  تستی خاص طرح می شد. و شما با دانستن نکته درسی می توانستید به راحتی آن را پاسخ دهید. اما با افزایش راه های تستی ،کتابهای کمک آموزشی و به طور کلی با افزایش سطح آموزشی ، تست ها روند دیگری پیدا کرده اند. طراحان، در تست ها فاکتور هوش را با فاکتور استعداد تحصیلی درآمیزند. در نتیجه تست های طرح شده علاوه بر اینکه مفهوم یک مبحث را مورد بررسی قرار می‌دهند هوش دانش آموز را نیز می سنجند.

به  یاد داشته باشید که باید از تمام هوش و حواس خودتان در حل تست های آزمون های استاندارد استفاده کنید. ممکن است چیزی از قلم بیندازید، ممکن است که طراح شما را فریب بدهد و به سمت اشتباهی راهنمایی کند. باید از همه امکانات بهره بگیرید و با تمرکز فراوان تستهای آزمون را بررسی کنید. همه سوالات را تا آخر بخوانید و کلمه ای را حدس نزنید. حتما از اول تا آخر سوال را بررسی کنید و زیر قسمت های مهم آن خط بکشید تا برایتان کمی واضح تر شود. گزینه ها را هم به همین روش مورد بررسی قرار دهید.  خطای شما در یک کلمه به ظاهر ساده ممکن است منجر به غلط شدن پاسخ آن تست شود.

 

قاعده سوم: انتظار هر سوالی را داشته باشید

به این توجه کنید که یک آزمون استاندارد دارای سوالات  آسان ،متوسط، سخت و خیلی سخت است. ممکن است شما در برخورد با یک سوال فکر کنید که انگار این سوال بسیار ساده طرح شده و ممکن است جواب من نادرست باشد و دنبال راه حل های عجیب و غریب بگردید تا سوال را حل کنید. اما دقت کنید که باید شما به این سطح از اطمینان به خودتان برسید که راهی که به ذهنتان رسیده است درست است. اما با توجه به اینکه از همه تمرکزتان در رسیدن به آن ایده استفاده کرده اید.

 دیده شده در بسیاری آزمون‌ها دانش آموزانی که بسیار قوی هستند تستهای خیلی ساده را اشتباه  حل کرده اند. زیرا فکر می‌کردند که در این آزمون نباید با تستی به این آسانی مواجه می‌شدند. انتظار هر سوالی را داشته باشید. اگر تستی ساده بود و به راحتی به جواب آن رسیدید شک نکنید! مطمئن باشید که جوابتان درست است و گزینه صحیح را انتخاب کرده اید. اما این دیدگاه نباید باعث شود که شما به سوالات ساده نگرانه و سطحی نگاه کنید. چون ممکن است که بسیاری از سوالات در ظاهر ساده باشند اما واقعا سوالات سخت به حساب بیایند. نکته ی مهم این است که شما با دقت لازم سوالات را بررسی کنید.

 

قاعده چهارم: به خودتان اعتماد کنید

اگر در یک آزمون با سه یا چهار سوال سخت متوالی مواجه شوید چه می کنید؟ شاید شما از آن دسته افرادی باشید که خودتان را به شدت میبازید و ناامید می‌شوید که چرا نمی توانید این سوالات را حل کنید؟! پس شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که ممکن است به خاطر همین طرز تفکر نتیجه ای که لیاقتش را داشتند نگیرند.

گاهی دانش آموزان قوی که درس را به خوبی مطالعه کردند و خیلی خوبی به مطالب درسی دارند وقتی با چنین مشکلی در یک آزمون تستی مواجه می شوند ، دست و پای خود را گم می‌کنند و با نا امیدی به حل سوالات می‌پردازند. ناامید از اینکه چرا نتوانستند چند سوال را حل کنند و احتمالا سایر رقبا سوالات را حل کرده اند و از آنها جلو زده اند. نکته که باید توجه کنیم این است که اگر شما به قدر کافی مطالعه کرده اید و میدانید تسلط کامل بر مباحث کتاب دارید، باید به خودتان اعتماد کنید. این قاعده بسیار مهم است. باید به خودتان اعتماد کنید که اگر من نمی‌توانم سوالی را حل کنم احتمالا اکثر افراد در آن مشکل دارند. با این دید به سوالات نگاه کنید و مطمئن باشید که انگیزه تان را از دست نمی دهید و نتیجه بسیار خوبی را از آن خود می کنید. اما اگر بخواهید با یک یا چند سوال نادرست خودتان را ببازید ، ممکن است دانش آموزی که شاید از شما خیلی ضعیف تر باشد جای شما را بگیرد و شما را پس بزند.

پس حتماً برنامه‌ریزی‌های لازم را برای تسلط واقعی و کامل به مباحث انجام بدهید و با اعتماد به نفس بالا در آزمونها حاضر شوید

 

قاعده پنجم: شانسی تست بزنید !!!

در یک آزمون چهار گزینه ای احتمال اینکه  پاسخ شما نادرست باشد ۳ برابر این است که پاسخ شما درست باشد. در یک سوالی که به جواب آن مطمین نیستید، ممکن است برای شما چند حالت اتفاق افتد:

 اولین حالت آن است که شما هیچ گزینه ای را نتوانید حذف کنید. و هیچ ایده ای به ذهنتان نرسد. منطقی‌ترین راه در این شرایط آن است که شما آن تست رها کنید و به عنوان یک تست نزده به آن نگاه کنید. اگر در آخر آزمون وقت اضافی آورده برگردید و دوباره فکر کنید. شانسی زدن در این شرایط بزرگترین اشتباهی است شما می توانید انجام دهید. چون احتمال غلط شدن آن ۷۵ درصد است و اگر تست را غلط بزنیم ، نمره منفی هم به شما تعلق میگیرد . پس ریسک نکنید.

حالت دوم آن است که شما بین این سه گزینه شک کنید. در این حالت هم شانس غلط شدن بیشتر از صحیح شدن است. و اشتباه است که شما بخواهید با شانس جواب تست را بدهید. چون باز هم ممکن است که تست نادرست از آب در بیاید و نمره منفی باعث کاهش نمره کل آزمون شما شود. پس را هم به عنوان یک تست نزده در نظر می‌گیریم و به ادامه تستهای آزمون می‌پردازیم.

حالت دیگر آن است که شما بین دو گزینه شک کنید. در این صورت شانس درست شدن و غلط شدن برابر و ۵۰-۵۰ است. اگر شما تست را درست بزنید امتیاز خیلی زیادی کسب می کنید. اما اگر غلط بزنید مقداری از امتیاز شما کاسته میشود. منطق در اینجا آن است که شما یک گزینه را شانسی انتخاب کنید. البته باید گزینه ای را انتخاب کنید که جدای از شانس، به آن تمایل بیشتری نشان می‌دهید. و شاید چند درصد احتمال می‌دهید که این گزینه درست تر است. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که اگر تعداد این گونه سوالات در آزمون زیاد شود نباید همواره ریسک کنید. اگر قرار باشد در یک آزمون ۱۰ تا ۱۵ تا تست را به صورت شانسی جواب بدهید احتمالا نمره منفی که به شما می‌دهد بسیار زیاد خواهد شد. پس سعی کنید چند تست را به این صورت جواب بدهید اما تعدادشان از حد تجاوز نکند.

 

امیدوارم نکاتی که در این مقاله به آنها اشاره کردم را مورد توجه قرار دهید و با بهره گیری صحیح از این موارد آزمون های با کیفیت تری داشته باشید

 

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

سیدمحمد حسینی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع درسی کامل و تخصصی قابل دسترس برای تمام دانش‌آموزان بود تا همه از آموزشهای آن استفاده می‌کردند. آن آرزو اکنون «آکادمی تیزهوشان» نام دارد ...

دیدگاه کاربران ...

  لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
  جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
  دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

  دیدگاه خود را بیان کنید

 1. توسط خسروی

  بخشید اقای حسینی ما درس های مدرسمون خیلی از وقتا خیلی سنگینه و واقعا نمیتونم درس دیگ ای رو بخونم و نمیدونم چه طوری برنامه ریزی کنم چی کار کنم?

  • توسط سیدمحمد حسینی

   توصیه می‌کنم خودتون برخی درس‌های مدرسه رو بصورت خودآموز کار کنید. یعنی با استفاده از کتاب یا DVDهای معتبر سعی کنید هم به مدرسه برسید و هم توی بعضی درس‌ها جلو بزنید. البته شما قطعا می‌تونین به دروس مدرسه برسید اما کمی مشکل در انگیزه و تلاش دارید. در این مورد در آینده بیشتر توضیح خواهم داد. اگر تمایل داشتید درسی را بصورت خودآموز کار کنید، توصیه می‌کنم حتما صفر تا صد زیست‌شناسی رو تهیه کنید. کمی بیشتر روی کارهای روزانه تمرکز کنین و یک برنامه ی خوب بریزید. در صورت نیاز می‌تونین از مشاورین ما هم کمک بگیرید.

   موفق باشید

 2. توسط Hanayii

  واااااااااااااااااااااااقعا ممنونم ازتون استاااااد شما باعث شدید ک انگیزه ام برای درس خوندن دو برابر بشه و علاوه بر اینکه هدفم قبولی تو تیزهوشانه برای رتبه ی ۱ شدن تو کنکور برای پزشکی هم فکر میکنم…انقدر خودمو باور کردم ک دیگه مطمئنم ب هرچی ک بخوام میرسم…مرسی از وقتی ک برامون میزارید سلامت باشید☺

 3. توسط Reza

  وقت بخیر
  من دانش اموز نمونه ام درسم خوبه ولی میل به خواندن کتاب ندارم
  با توجه بی اینکه امسال ،سال سرنوشت سازیه چه راه حلی پیشنهاد می کنید
  ممنون

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   شما باید به شدت روی انگیزه ی خودتون کار کنید. اگر انگیزه داشته باشید قطعا می‌تونین تفاوت رو احساس کنین. من سعی می‌کنم این مورد رو در کانال بصورت تخصصی تری بررسی کنم

   موفق باشید

 4. توسط Reza

  ممنون بابت زحماتتون
  سوالم خوب مطرح نکردم منظورم اینه که بعد از کسب نمره امتحان
  خواندن کتاب یا کتاب های کمک اموزشی به صورت زیاد و یا کم هیچ تفاوتی برای من نداره ، به نظر من وقت تلف کردنه

  • توسط سیدمحمد حسینی

   این مورد به این دلیله که شما تا الان شاید سوالات اساسی و به قول معروف استخون‌دار! ندیدید. وقتی سوالای خیلی مهم رو بررسی می‌کنید که سرشار از نکته هستن متوجه میشین که چقدر نیاز به خواندن و ترین کردن هست. توصیه می‌کنم ازصفحه ی زیر یک فصل از جزوه ی مفهومی زیست‌شناسی رو بصورت رایگان دانلود کنین و بخونید. متوجه میشید که از محتوای ساده ی کتابی مثل کتاب درسی چه نکات و سوالاتی میشه طرح کرد و متوجه میشید که دیدگاهتون نسبت به تمرین کردن اشتباه بوده!

   https://academytizhooshan.ir/product/zist/

   موفق باشید

 5. توسط سیدمحمد

  سلام
  ببخشید یک سوال داشتم که ممکنه سوال بقیه هم باشه و اون هم اینه که برای آزمون های آزمایشی گاج بریم بهتره یا قلمچی؟
  چون مدیرمون میگه که برید قلمچی و تخفیف خیلی خوبی هم براش گرفته ولی از طرفی دو تا از معلم هامون نظرشون بیشتر روی گاج هست ولی میگن تصمیم با خودتون حالا میخواستم بدونم نظر شما چیه و ما باید چیکار کنیم؟

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   اولین نکته ای که باید بهش توجه کنین اینه که الزاما تاکید یک فرد روی یک آزمون به علت خوب بودن اون نیست. خیلی از افراد از موسسات مختلف درصد همکاری می‌گیرند و موسسه ی اونها رو تبلیغ می‌کنند. (البته باید بگم که بنده هر منبعی رو معرفی می‌کنم فقط نظر من هست و هیچ منفعتی برای من نداره!). بین آزمون گاج و قلمچی واقعا نمیشه انتخاب خاصی کرد. چون سطح سوالات هر دو تقریبا به یک صورته. اما شاید قلمچی فقط به علت اینکه تخفیف بیشتری داره بهتر باشه. باز هم باید ببینید خودتون با کدوم بیشتر راحتید! فرقی نمیکنه

   موفق باشید

 6. توسط Ali

  سلام
  ببخشید یه کتاب خوب میخوام که سوالات تشریحی و تستی استانداردی داشته باشه و سوالاتش درس به درس یا فصل به فصل باشه .
  میتونید بهم کمک کنید?

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   برای چه درسی کتاب می‌خواین؟! و البته نکته ی مهم دیگه اینکه سطح اون درس شما در چه حدیه؟

 7. […] و نتیجه ی مطلوب را نمی‌گیرند. یکی از دلایل آن ندانستن روش‌های آزمون دادن اصولی است. و یکی دیگر از دلایلش احتمالا اشتباهات رایج سر جلسه […]

 8. توسط سعید

  آقای حسینی من به همه این قائده ها عمل می کنم ولی اصلا نمی تونم تو درس ریاضی موفق شم
  لطفاً کمکم کنین

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   توصیه می‌کنم از پکیج صفر تا صد ریاضی استفاده کنید. مشکل احتمالا از آموزش نادرسته!

   موفق باشید

 9. توسط Eivazi

  سلام اقای حسینی خسته نباشید
  واقعا ممنون به خاطر کانال و سایت خوبتون
  یه سوال داشتم
  من تو درس ریاضی ضعیف هستم ولی درس های دیگه رو خیلی بالا میزنم
  میخوام‌ بدونم اگه تو ازمون ریاضی رو نزنیم ولی درس اای دیگه رو عالی بزنیم ؛احتمال قبولی هست؟؟؟؟؟؟

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   احتمالش هست ولی کمه!
   ریاضی ضریب ۳ داره و اگر شما بتونین توی این درس هم درصد متوسط کسب کنین شانس بسیار زیادی برای قبولی خواهید داشت

   موفق باشید

 10. توسط Aylin

  سلام اقای حسینی
  من تازه از الان میخوام شروع کنم و چون مدرسم دولتیه خوب بهم تدریس نمیشه مطالب
  و کتابای مبتکرانم دارم ولی فیزیک و ریاضیش برام خیلی سخته و نمیتونم هم تو کلاس شرکت کنم یا پیکجارو بخرم
  چه پیشنهادی میدید؟

 11. توسط Bahar

  سلام استاد
  ببخشید کتاب های کمک درسی علوم که سطح اموزشی ان از کتاب درسی بالاتر باشه چه کتاب هایی هستند میشه بگید
  اخه خیلی مشکل دارم چه کتاب هایی باید بخرم هرچی کتاب دارم مطالب خود کتاب و توضیح داده اگه بشه تو کانال بفرستید و چند کتاب خوب و معرفی کنید خیلی ممنونم

 12. توسط Fatemeh

  سلام ببخشید من زیاد به خودم اعتماد ندارم و خیلیم استرس دارم برای امتحان نمونه و تیزهوشان چیکار میتونم بکنم در درس ریاضی هم تاحد متوسط ضعیفم

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   لطفا وویس‌های کانال رو دنبال کنید. در این زمینه توضیحاتی ارائه شده

   موفق باشید

 13. توسط عرفان

  سلام آقای حسینی
  ممنون از کانال و راهنمایی هایی که می کنید☺☺
  می خواستم بدونم چجوری می شه برای سوالات قرآن تیزهوشان آماده شد ؟چون از صفحات کتاب نهم یا هشتم می دن که معمولا سطح تقریبا سختی داره
  این برای چندمین باره که سوال می کنم ولی جوابمو نمی گیرم
  اگه میشه راهنمایی کنید

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   لطفا وویس‌های کانال رو دنبال کنید. در این زمینه توضیحاتی ارائه شده

   موفق باشید

 14. توسط دودکانی

  سلام آقای حسینی من هم با نظر خسروی. موافقم زیرا بعضی وقت ها معللمون زیاد درس میگن به درس هایی دیگ نمیرسبم

  میخایتم یه سوال بپرسم آقای حسینی امسال یه دوست خیلی زرنگم تو نمونه دولتی شرکت کرده منم واسه اینکه اون شرکت کرده روحیمو از دست دادم حالا چیکار کنم نمویتونم به درسا مسلط بشم درحالی ک معدل من۲۰هس ولی اون ۱۹.۹۳

 15. توسط N

  من ازمون تیزهوشان سال ۹۸ دادم از صد تا سوال به چهل و شش تاش درست جواب دادم آیا شانس قبولی رو دارم؟

 16. توسط N

  ببخشید سلام یادم رفت

 17. توسط پارمین

  من میخوام قبول شم پایه پنجم رو تموم کردم
  ولی وقتی میخوام بشینم درس بخونم حسابی کلافه میشم
  یا وقتی به یه سوال سخت بر میخورم سری بیخیال میشم
  انگیزه دارم ولی نمیدونم چی کار کنم
  شما چه کتاب هایی و آزمون هایی معرفی میکنید

  خشته نباشید

 18. توسط پارمین

  پایه پنجم

  • توسط سیدمحمد حسینی

   فعلا زیاد درگیر آزمون و … نباشید. همون پنجم رو مرور کنید و سال ششم سعی کنین مطالب همون سال رو خوب یاد بگیرید. به نظر من از همین الان کتابهای استعداد تحلیلی تهیه کنین و آروم آروم تست بزنین

 19. توسط پارمین

  ممنون از لطفتون
  کمک بزرگی کردین
  ممنون میشم یه چند تا کتاب بهم معرفی کنید
  چطور میتونم باهاتون در ارتباط باشم ؟

 20. توسط پارمین

  سلام
  من میخوام از مشاورتو استفاده کنم
  با مادرم هم مشورت کردم
  حالا هر جور خودتون صلاح میدونید

 21. توسط Taranom

  سلام آقای حسینی . من میخواهم در امتحان تیزهوشان رتبه یک در استان را بیاورم و بسیار هم درس میخوانم و انگیزه دارم من الان به ششم میروم و از تابستان پنجم دارم واسه تیزهوشان میخونم. ولی نمیدونم بازم چیکار کنم ؟؟??لطفا کمکم کنید استاد ……..??

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   حتما این اتفاق خواهد افتاد. مقالات سایت و وویس‌های کانال رو بصورت منظم دنبال کنید

 22. توسط Taranom

  لطفا به من چند تا کتاب معرفی کنین . من سطحم خیلی بالاست . ترازم هم بالای ۱۰ هزار هست.ممممممممممممننننووووونننن اززز لطفتون.
  شما و کانالتون بهترینه .?☺?

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   ممنون از لطفی که به اکادمی تیزهوشان دارید. بنده به شخصه کتابهای مبتکران (سری مرشد) رو پیشنهاد می‌کنم

 23. توسط Taranom

  ممنون از لطفتون استاد.بازم میگم شما و کانالتون بهترینه☺?

 24. توسط Taranom

  سلام استاد . خسته نباشید میخواستم بدونم شما در سایتتون فقط ویدیو های مربوط به پایه های نهم به بالا رو دارین ؟ آیا آدرس سایتی رو دارین که ویدیو های مربوط به پایه ششم یا هفتم رو داشته باشه ؟ ممنون از لطفی که به ما دارین .?

 25. توسط محمد حسین مشهدی زاده

  سلام استاد خسته نباشید
  من امسال در آزمون هفتم به هشتم تیزهوشان میخوام که شرکت کنم و واقعا دارم سخت کتاب های درسی رو میگرم و سوالات هوش رو حل میکنم.اما همچنان استرس این رو دارم که شاید قبول نشم.من معدلم بیست شد و اصلا نمیخوام از خودم تعریف کنم ولی دوستام میگن که تو حتما قبولی.ولی من هنوز استرس دارم.تعریف شمارو زیاد شنیدم و میخوام از شما یه مشاوره بگیرم که چجوری به استرسم قلبه کنم.راستی اگر میشه لطف کنین نمونه یوالات هوشی که قراره بیاد رو برای من بفرستین چون من واقعا درس هام رو بلدم و تمرکز بیشترم رو این سوالاس.ممنون میشم که کمکم کنین.ممنون

 26. توسط امیر

  سلام من رتبه ۱ مدرسمم و در تیزهوشان میخونم استعداد ریاضی من خیلی خیلی زیاده ولی همه میگن ریاضی کار نداره برو تجربی بخون امسال انتخاب رشته باید بکنم خودم مطمئنم اگه رشته ریاضی بردارم تو کنکور تک رقمی میارم واقعا نمیدونم چه رشته ای بردارم

 27. توسط علی

  سلام خدمت شما، ببخشید یک سوال داشتم برای اینکه در درس ریاضی بازدهی بیشتری داشته باشیم چگونه این درس را بخوانیم

 28. توسط Taranom

  سلام . ببخشید میخواستم بدونم در آزمون تیزهوشان دیگه آزمون پیشرفت تحصیلی نمیاد ؟؟
  آزمون تیزهوشان ششم به هفتم سال ۹۸ ۹۹ یا ۹۹ ۴۰۰
  ممنون از سایت خوبتون . شما و سایتتون بهترینه استاد ☺??

 29. توسط Taranom

  استاد چرا جواب سوالمو ندادین ??

 30. توسط erfan

  سلام
  من درسام خوبه و ب خودم ایمان دارم ک میتونم تیزهوشان قبول شم
  ولی بعضی وقتا ی ترسی تموم وجودمو میگره و خیلی هول میشم بعد کلا از برنامه خودم نمیتونم پیش برم
  چیکار کنم

 31. توسط اندیشه

  سلام من میخوام تو ازمون های نمونه دولتی شرکت کنم اما درسام به قدری سنگین هستن که وقت تست زدن ان ها را ندارم لطفلا راهنمایییم کنید.

 32. توسط Mahdi

  سلام استاد.من میخوام برای تیز هوشان تلاش کنم اما وقتی چشمم به تستا میوفته کلا نا امید میشم.نگاه که میکنم هیچی متوجه نمیشم. بخواتر همینم با خودم میگم نمیتونم قبول شم.راهکاری دارید که کم‌کم کنه

 33. توسط HASA

  سلام به نظر شما کتاب IQگاج برای آزمون نمونه دولتی وتیزهوشان خوبه

 34. توسط HASA

  سلام به نظر شما کتاب IQگاج برای آزمون نمونه دولتی وتیزهوشان خوبه.

 35. توسط هلیا

  سلام استاد.
  من دانش اموز پایه نهم نمونه دولتیم. نمونه ای ک به جرئت سطحش اگه بیشتر از تیزهوشان نباشه کمتر هم نیست.
  من معدلم بیسته و توی ازمون ها رتبه تک رقمی میارم.
  سال هفتم هم ذخیره تیزهوشان بودم. ولی خب نرفتم.
  امسال من خیلی استرس دارم. خواهش میکنم کمکم کنید. چون اگه قبول نشم خرد میشم و از بین میرم.
  خواهش میکنم کمکم کنید. اگر جون و اینده یه انسان براتون مهمه

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   تمام مطالبی که ما به رایگان در سایت، کانال و اینستاگراممون منتشر می‌کنیم در راستای کمک کردن به دانش‌آموزان هست. تمام مطالب سایت رو مطالعه کنید. هرمطلب چیز جدیدی به شما آموزش میده و پاسخ خیلی از سوالات و استرسای شما توی این مطالب هست
   موفق باشید

 36. توسط رضا

  سلام استاد ببخشید یه سوال داشتم .باتوجه به اینکه ما درسنامه رو خوب مرور کرریم بعضی مواقع به سوالاتی بر میخوریم که اصلا هیچ راهی برای حلشون به ذهنمون نمیرسه باید چیکار کنیم؟ این اتفاق شدیدا توی درس ریاضی رخ میده

  • توسط سیدمحمد حسینی

   صرفا تمرین زیاد باعث میشه که عادت کنین به این سوالات و ایده بدید. فقط و فقط تمرین زیاد و برخورد با تست های زیادی از این قبیل

 37. توسط فاءمه

  سلام ببخشید ب نظر شما کتاب ایکیو سان نهم خوبه یا ن اخه من این کتابو گرفتم بعضیا میگن کتاب خوبی نیس و واقعا نا امید شدم بدرد تیزهوشان میخوره این کتاب یا ن

 38. توسط مریم

  سلام دکتر . خسته نباشید .خیلی ممنون از مطالب مفیدی که برامون توی سایت میزارین واقعا خیلی بهم کمک میکنه .اما یه سوال داشتم ازتون، چقدر ممکنه که سوالات آزمون ورودی تیزهوشان و نمونه دولتی از درس های پایه هشتم بیاد؟

 39. توسط امین

  سلام استاد هر هفته چندتا تست بزنیم لطفا حتما حتما عدد بگویید

 40. توسط آروین

  با سلام
  ممنون از سایت خوبتون.
  یه کمک و راهنمایی به من بکنید، من در مبحث پیوند ها توی درس شیمی خیلی مشکل دارم و از اون طرف درس فارسی وقتی تست هایی در رابطه با ابیات میاد خیلی گیج میشم/
  میخواستم بدونم به نظر شما من خودمو چطوری بالا بکشم،
  و همچنین من که میخوام آزمون نمونه بدم چه کتابهایی رو استفاده کنم
  ممنون میشم جواب بدید و چندتا کتاب به من معرفی کنید

  • توسط سیدمحمد حسینی

   سلام
   من بارها گفتم که تمام کتابها عملا مثل هم هستن! هر کتابی دارید همون خوبه

 41. توسط zahra

  سلام دوباره ببخشید من متوجه نشدم یعنی اگه بخوام همه رو تهیه کنم وقت نمیکنم و نمیرسم تا ازمون به نظرتون؟

 42. توسط امیرحسین

  سلام اقای حسینی وقتتون بخیر
  برای افزایش درصد استعداد تحلیلی باید چکار کرد؟

 43. توسط امیرحسین

  سلام اقای حسینی وقتتون بخیر چطور درصد استعداد تحلیلی خود را بالا ببریم

 44. توسط امیرحسین

  سلام اقای حسینی دروس نیم سال دومو چکار کنیم؟

 45. توسط امیرحسین

  سلام اقای حسینی عزیز
  ایا همچنان نیاز به مطالعه نمیسال دوم داریم؟

 46. توسط امیرحسین

  یعنی امکانش هست که از نیمسال دوم سوال داده بشه؟!!!!!!!! یا برای اکتحان نهایی عرض می کنید؟ بعد یه سوال داشتم امتحان احتمالا در چه تاریخی انجام میشه خرداد یا تیر؟

 47. توسط سید مصطفی شریفی

  سلام
  ببخشید من یک سوال داشتم
  من معمولا برای امتحان های مستمر و پایانی به صورت کامل کتاب می خوانم و بعد به سراغ کتاب های کمک درسی می روم اما بعضی مواقع نمی توانم یک سوال را تحلیل کنم و بعد از آزمون به راحتی پاسخ آن را به دست می آورم و این در حالی است که این سوالات ساده ترین سوالات هستند
  به نظر شما مشکل چیه
  و مطلب دیگه این هست که من نمی توانم برنامه ریزی کنم و اگر برنامه ریزی کنم نمی توانم با آن برنامه درس بخوانم

 48. توسط علی

  ببخشید سوالی برایم پیش آمد که چگونه باید بتوانیم خود را از ریشه قوی کنیم لطفاً بگویید که باید من چه درس هایی را بخوانم تا بتوانم سوال های سخت هم جواب دهم…. خواهشن جواب دهید🤲🤲🤲🤲 ….

 49. توسط امیرحسین

  سلام اقای حسینی مباحث مفتح هم مانند مباحث تیزهوشان از نیمسال اوله؟

 50. توسط امیرحسین

  سلام اقای حسینی ازمون مفتخ از وند درصد کتاب خواهد بود؟

 51. توسط امیررضا احمدی

  سلام استاد اگر میشه میانگین زمان مورد نیاز هر تست برای هر درس در آزمون تیزهوشان نهم را بگویید.
  ممنون.

 52. توسط علی

  وقت بخیر
  من دانش آموز پایه نهم هستم
  استاد من تقریبا ب همه ی درسا تسلط کافی و دارم
  فقط تو درس ریاضی ی کم مشکل دارم
  یه آزمونی میخواستم شرکت کنم بعدش ۲۰ تست ریاضی داره و میدونم ک از این ۲۰ تست حتما ۸ یا ۹ تا سوال از اون فصل هایی میاد ک من مُسَلطم
  ب نظر شما میشه ک تمرکز کامل و بزارم رو اون درسا؟
  من رشتم انسانی هست و مطمئنم ک بقیه درسارو بالای ۷۰ درصد میزنم
  نظر شما چیه؟

 53. توسط محمدمهدی جمشیدپور

  سلام و خسته نباشید
  من خیلی وقتا که روی سوالی کار میکنمو نمیتونم حلش کنم چرا دروغ بگم خودمو میبازم که وای نکنه بقیه تونسته باشن اینو حل کنن اما واقعا از توضیحتون ممنونم شما درس گفتید رو سوالی که من مشکل دارم خیلی ها مشکل خواهند داشت ممنونم

 54. توسط elina

  سلام
  من می خوام پایه تست زنی قوی داشته باشم و با سوالات مفهومی تیزهوشان بیشتر آشنا بشم …………….
  به نطرتون من از چه منابعی باید استفاده کنم که پایه ام در تست زنی قوی بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 55. توسط elina

  سلام
  من می خوام پایه تست زنی قوی داشته باشم و با سوالات مفهومی تیزهوشان بیشتر آشنا بشم …………….
  به نظرتون من از چه منابعی باید استفاده کنم که پایه ام در تست زنی قوی بشه ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟/

 56. توسط elina

  سلامی مجدد به نظرتون چطور باید پایه مون رو قوی کنیم ؟؟؟؟؟؟؟/

 57. توسط محمد مبین

  عالی بود استاد خیلی ممنون

 58. توسط علی

  من تابه حال استعدادتحلیلی حل نکردم وروز های کمی تاازمون تیزهوشان باقی مانده است بایدچه کاری انجام دهم؟

 59. توسط سارا

  سلام اقای حسینی
  تو این چند ر ز باقی مونده به آزمون برای ریاضی بنظرتون همون پکیج ریاضیتونو دوباره کار کنم خوب میشه؟ و روزی چند تست بزنم که تسلطم تو این مدت کوتاه بیشر بشه؟

 60. توسط فاطمه رضازاده

  با سلام خدمت اقای دکتر حسینی گرامی
  اول اینکه از مطالب و اطلاعات خوبتون تشکر کنم
  دوم یه سوال از حضورتون دارم
  بنده یک سال تمام برای این ازمون وردی ها تلاش وزحمت کشید ولی این سه هفته هست خیلی هم سست شدم اصلا هیچ انگیزه ای برا قبولی ندارم هیچ چیز رو نتونستم مطالعه کنم
  الان من ازمون نمونه رو خیلی بد دادم ولی نمی دونم چه کار کنم برا خوندن برا این تیزهوشان هم که دیگه وقت نیس واقعا دیگه از این وضع خسته شدم ببخشید مزاحم شدم
  اگه پاسخ بدید خیلی ممنون میشم
  با تشکر🙏🦋

 61. توسط نگین

  با سلام با توجه ب واین وضعیت کرونایی میخواستم اگ امکان داره یه پکیج خوب درسی پایه دهم رشته تجربی بهم معرفی کنید سطحش هم متوسط باشه برای کنکور مؤثر باشه
  با تشکر

 62. توسط D.H

  سلام
  خسته نباشید
  ببخشید میخواستم بپرسم که من برای تیزهوشان انسانی شرکت میکنم و اینکه امکانش هست من ریاضی و علوم رو پایین بزنم امّا ادبیات،استعداد تحلیلی،قرآن و دینی و اجتماعی رو بالا بزنم، می تونم قبول شم؟
  ممنونم

 63. توسط Njr

  عالی و متفاوت 🔥
  متفاوت از این جهت که نکات جدید و جالب بود و همیشه وقتی میگفتن چند نکته ی مهم ؛ همش در مورد تکنیک ضربدر منفی و … اشاره می کردن ولی نکات این جا بسیار عالی بود 👌

 64. توسط yasaman

  سلام ممنون از راهنمایی خوب و مفیدتون
  من دانش اموز خوبی هستم تو مدرسه نمونه درس میخونم و ریاضیمم بد نیس ولی درصد ریاضیم تو ازمونا خیلی پایینه به نظرتون چیکار کنم تا بتونم درصد بهتری تو ازمونا داشته باشم؟

 65. توسط Sahar

  بسیار عالی و نسبتا کامل
  ممنون که با مابه اشتراک گذاشتیند

 66. توسط هدیه

  به نظرم اگه بین دو گزینه شک کردید اونی و بزنید که دلتون میگه این جواب غلطه………خوب جواب میده خدایی:/:/:/:

 67. توسط SADRA

  سلام آقای حسینی میخواستم بگم من میخوام امسال نمونه بدم انشالله بنظرتون از کی برای خوندن تلاش کنم

 68. توسط نگین 💙💜💚💛❤

  سلام خوبید من از ضریب هوشی بسیار بالا یی برخوردارم این رو در یک آکادمی مطرح تایید شده و پشتکار بالایی دارم اما وقتی امتحان تیزهوشان و میدم ۴ ۵ تا کرده دارم که استرس میگیرم و میزنم و قبول نمیشم خیلی ناراحتم دوسال میدم قبول نشدم لطفا کم‌ک

  • توسط سیدمحمد حسینی

   بهتره که با یک مشاور در این مورد مشورت کنین اما یکی از راه هایی که میتونه بهتون کمک کنه اینه که در آزمونهای آزمایشی شرکت کنین و شرایط آزمون رو شبیه سازی کنین تا مقدار استرس‌تون کم بشه

مطالب زیرا حتما بخوانید ...