چگونه استرس امتحان را کنترل کنیم؟

  مشاوره ای, مقالات   زمان مطالعه 3 دقیقه  31 / 04 / 1399

5

تعداد زیادی از دانش آموزان سر جلسه امتحان به‌خصوص امتحانات مهمی مانند امتحانات پایان ترم یا کنکور، سطوح مختلفی از اضطراب را تجربه می‌کنند. این استرس و اضطراب با بالا رفتن ضربان قلب، لرزش و عرق کردن دست‌ها و در موارد شدید سرگیجه و سیاهی رفتن چشم همراه است. بسیاری از دانش آموزان گزارش کرده‌اند که هنگام مواجه با سوالات امتحان، احساس می‌کنند هرآن چیزی را که خوانده بودند فراموش کرده و ترکیبی از احساس سردرگمی، تشویش و عدم فهم منظور سوال بر آن‌ها غلبه می‌کند.

راهکارهای کنترل استرس امتحان

راهکارهای کنترل استرس امتحان به دو دسته تقسیم می‌شوند.

دسته‌ی اول راهکارهایی هستند که قبل از امتحان باید انجام شوند و دسته‌ی دوم شامل راهکارهایی است که سر جلسه امتحان مورد استفاده قرار می‌گیرند.

در این مقاله هر دو گروه را به ترتیب و به اختصار توضیح خواهیم داد.

** تغذیه سالم و کافی

هنگامی که درس می‌خوانید باید به حفظ انرژی بدنتان توجه لازم و کافی را داشته‌باشید. با مصرف غذاهای پروتئین‌دار و کم‌چرب انرژی مورد نیاز خود را تامین کرده و نوشیدن آب کافی را فراموش نکنید. صبحانه روز امتحان بسیار مهم است. مصرف عسل به‌خصوص همراه کنجد در وعده صبحانه به تقویت حافظه و به خاطر آوردن مطالب درسی سر جلسه، کمک شایانی می‌کند. همچنین مصرف غلات، تخم‌مرغ آب‌پز، آب پرتقال، چای یا قهوه به‌همراه مقدار کمی شیرینی در بهبود عملکرد مغز بسیار موثر است.

** داشتن خواب کافی

شب قبل از امتحان حتماً به مغزتان استراحت بدهید. مغز شما برای عملکرد مناسب به ۸ ساعت خواب احتیاج دارد. با ورزش کردن می‌توانید علاوه بر دور کردن استرس امتحان، راحت‌تر و سریع‌تر به‌ خواب بروید.

** بعد از مطالعه از خودتان امتحان بگیرید

این کار را در فضایی مشابه فضای امتحان انجام داده و سوالات را در زمان تعیین شده پاسخ بدهید. انجام این کار بر کاهش استرس امتحان و پیدا شدن مشکلات درسی بسیار موثر است.

 

** از افرادی که به شما استرس وارد می‌کنند دوری کنید

ممکن است بعضی از دوستان شما ادعا کنند روزی ۲۰ ساعت درس خوانده‌اند. گوش دادن به این صحبت‌ها فقط استرس شما را بیشتر می‌کند. پس به آن‌ها بی‌توجه باشید.

**نفس عمیق بکشید

سر جلسه امتحان اگر ناگهان دچار اضطراب شدید برای چند لحظه دست از پاسخ دادن برداشته و چند نفس عمیق بکشید و هنگامی که آرام‌تر شدید به کار خود ادامه دهید.

** مدیریت زمان

به مسئله ی زمان نیز دقت داشته باشید و سعی کنید زمان خود را بیشتر برای سوالاتی که پاسخ آن‌ها را می‌دانید صرف کنید.

** تلقین مثبت

با استفاده از تلقین مثبت می‌توان استرس امتحان را تا حد زیادی کاهش داد. مرتباً با خود بگویید “من آرامش ذهنی خوبی دارم، من می‌توانم با تمرکز به سوالات پاسخ بدهم، من خیلی خوب مطالعه کردم و …”

و در نهایت از خود انتظارات واقع‌بینانه داشته باشید و هرگز خود را با دوستان، همکلاسی‌ها، و افراد هم سن و سال فامیل مقایسه نکنید.

درباره این مطلب نظر دهید !

میانگین امتیاز این مطلب 5 است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

26 نظر در “چگونه استرس امتحان را کنترل کنیم؟

 1. امیرحسین جمشیدی می گوید :

  بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنون از شما استاد بزرگوار و گرامی بسیار تاثیر گذار محشر بود

 2. مریم می گوید :

  بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنون از شما استاد بزرگوار و گرامی بسیار تاثیر گذار محشر بود

 3. فاطمه می گوید :

  بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنون از شما استاد بزرگوار و گرامی بسیار تاثیر گذار

 4. آرزو می گوید :

  بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنون از شما استاد بزرگوار و گرامی بسیار تاثیر گذار ب

 5. امید رضا می گوید :

  بسیار عالی و تاثیر گذار بود ممنون از شما استاد بزرگوار و گرامی بسیار تاثیر گذار بود