عوامل تاثیرگذار در موفقیت تحصیلی دانش آموزان

  مشاوره ای, مقالات   زمان مطالعه 3 دقیقه  21 / 04 / 1399

5

کمتر والدینی را میتوانید پیدا کنید که به پیشرفت تحصیلی دانش آموزان خود اهمیت نمی‌دهند. در واقع اکثریت آن‌ها تلاش می‌کنند تا با استفاده از راه‌های مختلف عملکرد فرزندانشان را بهبود بخشند و آینده‌شان را تضمین کنند. البته برخی از آن‌ها هم عقیده دارند که داشتن هوش بالا اصلی‌ترین دلیل موفقیت است. هر چند هوش درک مفاهیم درسی را آسان می‌کند اما به تنهایی نمی‌تواند عاملی برای موفقیت به شمار آید. زیرا به جز هوش، عوامل بیرونی زیادی بر روی کسب نمرات بالا، افزایش قدرت یادگیری و… تاثیرگذار است. اما آیا این عوامل را می‌شناسید؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم توضیحاتی در این زمینه خدمت شما ارائه دهیم. با ما همراه باشید.

چگونه موفقیت تحصیلی دانش آموزان را تضمین کنیم؟

همانطور که گفته شد عوامل زیادی در موفقیت تحصیلی دانش آموزان دخیل است و این مسئله تنها به خود شخص آن‌ها ختم نمی‌شود. بیایید این عوامل را بشناسیم؛

* کنجکاوی

یکی از مواردی که میتواند موفقیت تحصیلی دانش آموزان را تضمین کند، برانگیختن حس کنجکاوی دانش اموزان است. طی تحقیقات صورت گرفته، در صورتی که کنجکاوی یک دانش آموز برانگیخته شود، عواملی همچون سخت کوشی، وظیفه شناسی و علاقمندی به تجربیات جدید و اشتیاق برای یادگیری مفاهیم جدید در وی تحریک می‌شود.

* هوش هیجانی

در قسمت بالا اشاره کردیم که هوش بالا کمک می‌کند تا درک مفاهیم درسی برای دانش آموزان آسان شود. اما مسئله اینجاست که هوش هیجانی نیز به همان اندازه در موفقیت تحصیلی دانش آموزان موثر است. درواقع EQ در موفقیت‌های فردی، خصوصا در برقراری روابط اجتماعی و عاطفی با دیگران تاثیرگذار است و این مسئله میتواند اشتیاق آن‌ها را برای موفقیت افزایش دهد. خصوصا این مسئله که با دوستان و همکلاسی‌ها برنامه‌های جالبی را برای مرور یک درس ترتیب دهند.

* اعتماد به نفس

در برخی موارد، برای اینکه کاری را با موفقیت به اتمام برسانید، تنها کافیست که تصور کنید قادر به انجام دادن آن هستید. طی تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته؛ یکی از اصلی‌ترین دلایل افت تحصیلی دانش‌آموزان و کسب نمرات پایین، عدم اعتماد به نفس است. این دسته از دانش آموزان به شدت گوشه گیر هستند و هیچ تمایلی به برقراری ارتباط با محیط آموزشی ندارند. شما به عنوان والدین باید تلاش کنید تا اعتماد به نفس فرزندتان را تقویت کنید. باید تشویقشان کنید تا جلسات بیشتری را در کلاس ها حاضر شوند. باید پس از انجام هر کار مثبتی و کسب هر نمره ای آن ها را تشویق نمایید. تمامی این کارها منجر به تقویت اعتماد به نفس دانش آموزان و در نتیجه کسب نمرات درخشان می شود.

 

درباره این مطلب نظر دهید !

میانگین امتیاز این مطلب 5 است .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 نظر در “عوامل تاثیرگذار در موفقیت تحصیلی دانش آموزان

 1. امیرحسین نعمتی می گوید :

  خیلی ممنون از شما آقای حسینی ❤️

  واقعاً خیلی مطالب خوبی رو در سایت قرار می‌دهید

  ممنون از زحماتتون ?

 2. یوسفی می گوید :

  دکتر من خیلی ترس از ازمون دارم و هرچه به آزمون نزدیک تر میشیم استرس من بیشتر میشه

 3. Reza می گوید :

  خیلی ممنون از شما آقای حسینی ❤️

  واقعاً خیلی مطالب خوبی رو در سایت قرار می‌دهید

  ممنون از زحماتتون ?