چگونه برنامه ریزی درسی داشته باشیم؟
چگونه برنامه ریزی درسی داشته باشیم؟
4 (80%) 24 vote[s]

آیا میدانید برنامه‌ریزی درسی چگونه انجام میشود؟

هر انسانی در هر مرحله از زندگی برای رسیدن به موفقیت، به برنامه‌ریزی مناسب احتیاج دارد. این نیاز در حیطه‌ی یادگیری مطالب درسی بسیار پررنگ است. به‌ویژه زمانی که حجم مطالب درسی بالا بوده، داشتن برنامه‌ریزی اهمیت بیشتری پیدا می‌کند. در این مقاله چگونگی داشتن یک برنامه‌ریزی درسی مناسب برای رسیدن به موفقیت را به شما آموزش می‌دهیم.

مراحل تنظیم یک برنامه‌ درسی مفید

بدون داشتن مطالعه کافی، رسیدن به موفقیت ممکن نیست. اما گاهی اوقات پیدا کردن وقت کافی برای درس خواندن، دشوار می‌شود. یکی از راه‌های مهم دستیابی به موفقیت در مطالعه دروس، داشتن یک برنامه‌‌‌ریزی درسی منسجم و مناسب است. در مطلب پیش رو، مراحل تهیه برنامه‌‌ریزی درسی را طی پنج گام توضیح خواهیم داد.

** گام اول: از تمام مطالبی که باید مطالعه کنید، لیستی تهیه کنید

قدم اول برای داشتن برنامه‌ریزی درسی، داشتن فهرستی از همه‌ی دروسی است که نیاز به مطالعه روزانه دارند. در تهیه‌ی این فهرست، اولویت با دروسی است که امتحان آن‌ها نزدیک‌تر است. علاوه بر این، تعهدات و وظایفی را که غیر از درس خواندن دارید، به این لیست اضافه کنید.

** گام دوم: اولویت بندی

اکنون وقت آن است که لیست‌تان را اولویت‌بندی کنید. دروس را به نسبت دشواری و حجمی که دارند مرتب کنید. با انجام این کار برای شما روشن می‌شود که برای چه مطالبی باید زمان بیشتری صرف کنید.

برای هر کدام از دروس یک شماره در نظر بگیرید. برای مثال اگر درس ریاضی زمان بیشتری از شما می‌گیرد، عدد ۱ را به این درس اختصاص دهید و به همین ترتیب تمام دروس را شماره‌گذاری کنید.

برای هر درس مقدار زمان مناسبی در نظر گرفته و زمانی را هم به مرور مطالب مطالعه شده، اختصاص دهید.

برای انجام این کار می‌توانید برای هر درس ضریب سختی مشخص کنید. سپس کل زمانی را که قصد دارید برای مطالعه بگذارید بر تعداد دروس تقسیم کرده و ضریب سختی دروس را نیز در نظر بگیرید.

** گام سوم: گنجاندن فعالیت‌های غیر درسی‌ در برنامه

برای رسیدن به موفقیت تحصیلی، باید بتوانید بین زندگی شخصی و زندگی علمی خود تعادل برقرار کنید.

زمان مناسبی را به خانواده، دوستان و تفریح ورزش اختصاص دهید. ولی اگر زمان محدودی تا شروع امتحانات فرصت دارید می‌توانید فعالیت‌های غیر‌درسی‌ را تا بعد از امتحانات به تعویق بیندازید.

** گام چهارم: سبک مطالعه‌ی مناسب خود را پیدا کنید

شما باید دقیقاً بدانید که کدام روش و سبک مطالعه برای شما مناسب‌تر است. اگر فکر می‌کنید یادگیری شنیداری‌تان بهتر است می‌توانید از اوقاتی که در حال ورزش یا پیاده‌روی هستید هم برای یادگیری بهره ببرید. یا اگر یادگیری بصری شما قوی‌تر است می‌توانید با دیدن فیلم‌های مرتبط با مطالب درسی، هم یاد بگیرید و هم سرگرم شوید.

** گام پنجم: به اجرای برنامه‌ی خود پایبند باشید

صرف در اختیار داشتن برنامه‌ریزی درسی تضمینی بر اجرای آن نیست. اگر می‌خواهید از برنامه درسی خود نتیجه لازم را بگیرید، باید جداً خودتان را به اجرای برنامه‌ریزی درسی ملزم کرده و به رعایت قوانین برنامه‌ی خود پایبند و متعهد باشید.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

سیدمحمد حسینی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع درسی کامل و تخصصی قابل دسترس برای تمام دانش‌آموزان بود تا همه از آموزشهای آن استفاده می‌کردند. آن آرزو اکنون «آکادمی تیزهوشان» نام دارد ...

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

جدیدترین محصولات