• این موضوع 1 پاسخ، 2 کاربر را دارد و آخرین بار در 3 سال پیش بدست سیدمحمد به‌روزرسانی شده است.
نمایش 1 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
      نگار فتحعلیان
      مشارکت کننده

سلام

ببخشید برای من سواله که برای نوشتن آرایش الکترونی  واسطه ها بعد از اینکه مدار اول ۲تا و مدار دوم ۸ تا پر میشه مدار سوم ۱۸ تا ظرفیت داره یا ۸ تا چون من یا خوندم که بر اساس یه فرمولی ۱۸ تا ولی یا دیگه هم خوندم که بیشتر از ۸ تا نمیشه

ممنون میشم جواب بدید

سیدمحمد
      مشارکت کننده

سلام وقتتون بخیر
      خوب توضیح مفهومی و کاملش یکم سخت و گیچ کننده و البته وقت گیر هم هست که قسمتی از اون رو سال دهم دارید ولی اگر بخوام یه توضیح کلی درحد سال نهم بدم اینه که لایه اخر در حالت کلی بیشتر از 8 الکترون نداره و اگر 8 الکترون داشته باشه میشه جزو گازهای نجیب یا همون گروه18 (البته یه استثنا داریم به اسم هلیم که لایه اخرش 2 الکترون داره)
      و خوب پر شدن لایه ها طوری هست که اول بعضی لایه ها پر نمیشن و وقتی بریم لایه بعد اون وقت یواش یواش لایه قبلی پر میشه
      برای مثال لایه اول 2 الکترون لایه دوم 8 الکترون لایه سوم 18 الکترون و به طور کلی لایه n ام دوبرابر مجذور n الکترون میتونه داشته باشه ولی خوب در حقیقت اینجوری هست که لایه سوم اول 8 تاش پر میشه بعد میریم سراغ لایه چهارم 2 تای دیگه اونجا پر میشه و بعد بر میگردیم لایه سوم 10 تای باقی مونده پر میشه
      و این باعث میشه که در حالت کلی لایه اخر بیشتر 8 تا الکترون نگیره اما خوب شما زیاد به این چیزا اهمیت ندید چون توی کتابتون مطرح نشده فقط در همین حد بدونید که لایه اخر در حالت عادی هیچ وقت بیشتر 8 الکترون نمیگیره و اینکه پرشدن هم به صورت دنباله2/8/818/18/…. هست
      اما خوب به نظر من حتما چند تا سوال از این قسمت حل کنید و خوب تحلیلشون کنید متوجه می شیود چیزی که هست خیلی اسونتر از این حرفاست و هم اینکه به قولی دستتون میاد که چی از شما میخوان و شما باید چجوری عمل کنید

نمایش 1 پاسخ رشته ها
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.