خانه انجمن ها پرسش و پاسخ درسی و رفع اشکال ,سوال ۸۴ تیزهوشان ۱۴۰۰

نمایش 3 پاسخ رشته ها
  • نویسنده
      مایلی ابراهیمیان
      مشارکت کننده

سلام 

پاسخنامه آزمون امروز تو سایت سمپاد قرار داده شد

چرا سوال 84 باید گزینه 1 باشه

مگه از سوختن هر هیدروکربنی ، کربن دی اکسید خارج نمی سه

می سه راهنمایی کنید ممنون

ارمیا محمدی
      مشارکت کننده

ببین من هشتم هستم ولی خوندم خیلی سبز و با تو موافقم اب تولید نمیشه بخار آب تولید میشه

ارمیا محمدی
      مشارکت کننده

طبق پاسخ سمپاد گفتم گفته بود اب تولید میشه

سیدمحمد
      مشارکت کننده

سلام وقتتون بخیر من سعی می کنم کل سوال و گزینه ها رو تحلیل کنم باز اگر مشکلی ابهامی چیزی بود مطرح کنید تا جایی که بدونم و بتونم کمکتون می کنم
      خوب درباره این که سوال توی صورت سوال گفته که تعداد کربن های یک هیدروکربن برابر تعداد الکترون های اشتراکی کربن دی اکسید باشه خوب ما می دونیم که فرمول شیمیایی کربن دی اکسید co2 هست که اگر رسم کنیم اتم کربن وسط قرار میگیره و دو تا پیوند دو گانه در سمت راست و چپش با اتم های اکسیزن میده پس میشه گفت که 8الکترون در این ترکیب جزو الکترون های اشتراکی هستند که پس باید ترکیب مورد نظر ما هم 8 کربن داشته باشه اما نمیتونیم درمورد تعداد هیدروژن صحبتی کنیم چون نگفته شده که چه نوع هیدروکربنی داریم اگر مثلا می گفت که آلکان هست می تونستیم گزینه دوم رو درست بدونیم منتهی صحبتی از این که کدوم دسته از هیدروکربن منظور سوال هست صحبتی نشده پس گزینه دو رد میشه و سوال چهار هم باز نمیدونیم که چند اتم هیدروژن داریم و یا اینکه بین مولکول های کربن چه نوع پیوندی داریم به فرض اگر 8 کربن به صورت پشت سرهم داشتیم که یکی پیوند سه گانه بده و بقیه ساده (یعنی حالت آلکین) 18 الکترون بین اتم های کربن اشتراک گذاشته میشه اما اگر آلکان یا آلکن باشه فرق میکنه
      حالا بین گزینه یک و سه بهترین گزینه به نظرم یک هستش چون ما در اثر سوختن ترکیب های هیدروکربنی آب داریم چون درواقع یک ترکیب هیدروکربنی که عمدتا شامل کربن و هیدروژن هستند وقتی با اکسیژن واکنش می دهند h2o یا همون آب یا بخار آب رو داریم و بخش دیگه هم بسته به نوع سوختن میتونه متفاوت باشه حالا اینی که گفتم یعنی چی
      یعنی اینکه توی واکنش سوختن هیدروکربن بسته به شرایط و مقدار مواد موجود و… اگر همه چیز اوکی باشه علاوه بر آب یا بخار آب و انرژی آزاد شده با co2 یا همون کربن دی اکسید رو هم داریم و بهش میگیم سوختن کامل
      اگر شرایط یکم نامناسب باشه به جای کربن دی اکسید چیزی که به عنوان فراورده ایجاد میشه کربن مونوکسید هست که با co نشون میدیم و بهش هم میگیم سوختن ناقص
      یه حالت دیگه هم که دیگه خیلی شرایط نامناسب باشه فراورده کربن خالی یا به اصطلاح دوده هست
      پس با این تفاسیر بهترین گزینه ای که میشه انتخاب کرد گزینه یک هست چون در هر صورت در سوختن هیدروکربن و واکنش با اکسیژن با آب یا همونh2o رو داریم حالا حالت فیزیکیش که مایع باشه یا بخار اینجا زیاد مهم نیست
      امیدوارم که درست گفته باشم و مشکلتون رفع شده باشه
      موفق باشید

نمایش 3 پاسخ رشته ها
  • شما برای پاسخ به این موضوع باید وارد شوید.