چگونه حافظه دانش آموزان را تقویت کنیم؟
چگونه حافظه دانش آموزان را تقویت کنیم؟
4.2 (83.33%) 12 vote[s]

برای همه ما در دوران دانش آموزی این اتفاق رخ داده که معلم سوالی را از ما پرسیده و در آن لحظه نکات زیادی در ذهنمان می‌چرخد اما نمی‌توانیم آن را به خاطر بیاوریم و جمله معروف را می‌گوییم: « نوک زبونمه». شاید برایتان جالب باشد که بدانید این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که نتوانسته‌اید اطلاعات دریافتی را به حافظه بلند مدت انتقال دهیم. نمیتوان هیچ ایرادی را به خودمان وارد کنیم زیرا این اتفاق حداقل یکبار برای همه رخ داده است. خوشبختانه امروزه در دنیای پیشرفته‌ای زندگی می‌کنیم، دنیایی که هر لحظه در حال پیشرفت است و امروزه تکنیک‌هایی را برای تقویت حافظه دانش آموزان معرفی کرده که بسیار کمک کننده است. با این تکنیک‌ها آشنا شوید.

تکنیک‌های تقویت حافظه دانش آموزان

تکنیک‌های موجود برای تقویت حافظه دانش‌ آموزان به آن‌ها کمک می‌کند تا نه تنها در امور درسی بلکه در زندگی روزمره خود نیز در شرایط بهتری قرار گیرند. این تکنیک‌ها عبارتند از؛

* طبقه‌بندی اطلاعات

زمانی که اطلاعات را به قطعات کوچک‌تری دسته‌بندی می‌کنید، به خاطر سپردن آن‌ها برایتان آسان‌تر می‌شود. بیایید با یک مثال این مسئله را شرح دهیم؛ وقتی اعداد طولانی را میخواهید حفظ کنید، محال است آن‌ها را به گروه‌های سه،چهار یا پنج تایی تقسیم نکرده باشید. این کار باعث می‌شود تا اعداد در ذهن شما بمانند.

* ترسیم کنید

این تکنیک از جمله تکنیک‌های موثر در تقویت حافظه دانش ‌آموزان است. زمانی که آن‌ها از نمودار یا تصاویر مختلف برای به خاطر سپردن چیزهای مختلف استفاده کنند. متوجه می‌شوند که هیچ‌گاه از ذهنشان نمی‌رود و با یادآوری یک جمله بلافاصله آن شکل در ذهنشان به تصویر کشیده شده و همه چیز را به خاطر می‌آورند.

* فهمیدن اطلاعات

قبل از مطالب و چیزهای مختلف را حفظ کرده و به خاطر بسپارید؛ باید تلاش کنید تا آن را بفهمید. یکی از بهترین راه‌هایی که در این زمینه پیش روی شما قرار دارد این است که بین چیزی که در حال آموختن آن هستید و تجربه شخصی‌تان ارتباط برقرار کنید. اگر اطلاعات جدیدی را که به دست آورده‌اید به سایر چیزهایی که از قبل میدانید مرتبط کنید به خاطر سپردن برایتان آسان‌تر می‌شود. به عنوان مثال اگر میخواهید نسبت به کشورگشایی های پادشان اطلاعاتی را به خاطر بسپارید میتوانید مکان‌های مربوطه را در نقشه نگاه کنید و ارتباط این مکان‌ها را با جایی که در حال زندگی هستید ببینید. در این صورت متوجه می‌شوید که چگونه به خاطر سپردن برایتان ساده می شود.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

سیدمحمد حسینی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع درسی کامل و تخصصی قابل دسترس برای تمام دانش‌آموزان بود تا همه از آموزشهای آن استفاده می‌کردند. آن آرزو اکنون «آکادمی تیزهوشان» نام دارد ...

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

جدیدترین محصولات