نحوه صحیح مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشان
نحوه صحیح مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشان
4.3 (86.67%) 21 vote[s]

همه ما به این مسئله آگاه هستیم که برای موفقیت و رسیدن به خواسته‌هایمان باید شیوه‌ای درست را برای مطالعه در پیش گیریم. این مسئله در رابطه با مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشانی نیز صدق می‌کند. اگر آن‌ها نتوانند مطابق با اصول و قواعد خاص موجود درس بخوانند مطئنا در آزمون نهایی تیزهوشان موفق نخواهند شد. اصلی‌ترین دلیل این اتفاق اعتقادات والدین است. درواقع آن‌ها بر این باورند که اگر فرزندانشان به مطالعه طولانی مدت و تکرار زیاد بپردازند شانس موفقیت آن‌ها در آزمون افزایش پیدا می‌کند. اما واقعیت چیز دیگری‌ست. طبق تحقیقات صورت گرفته آن دسته از دانش‌آموزانی موفق می‌شوند که پایه مطالعه خود را بر طبق اصول درست چیده‌اند. حال سوالی که ذهن بسیاری از افراد، خصوصا والدین را به خود مشغول می‌کند این است که؛ شیو صحیح مطالعه چیست؟ در ادامه این مقاله در نظر داریم ابهام را برطرف نمائیم. با ما همراه باشید.

شیوه صحیح مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشانی به چه صورت است؟

تاکنون به عنوان والدین یک دانش‌آموز تیزهوشانی به این مسئله فکر کرده‌اید که چگونه برای آموختن نحوه صحیح مطالعه، چه اقداماتی را برای فرزند خود انجام داده‌ام؟ آیا نحوه صحیح مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشانی را می‌دانم؟ اگر در این راستا هیچگونه اقدامی را صورت نداده‌اید بهتر است از همین حالا شروع کنید. در ادامه برخی از مهم‌ترین شیوه‌ها را خدمت شما معرفی می‌کنیم.

* تندخوانی را تمرین کنید

یکی از روش‌های موثری که به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا مطالب و مفاهیم کتاب را بهتر و بیشتر درک کنند و در نتیجه یادگیری بهتری داشته باشند، تندخوانی‌ است. درواقع زمانی که دانش آموزان به تندخوانی روی می‌آورند و در هر دقیقه هزاران کلمه و مفاهیم را به ذهن و فکر خود تزریق می‌کنند، فرصت هرگونه اشتباه و گشت‌وگذار و جولان دادن را از آن گرفته و تمرکز حواس بیشتری را به خود هدیه می‌دهند. درواقع زمانی که سرعت مطالعه پایین باشد؛ ذهن با تصور اینکه وقت زیادی برای مطالعه وجود دارد به این شاخه و آن شاخه می‌پرد و در نتیجه منجر به حواس‌پرتی می‌شود. به همین دلیل تندخوانی به عنوان یکی از شیوه‌های صحیح مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشانی شناخته شده است.

* اجمالی درس بخوانید

یکی دیگر از شیوه‌های صحیح مطالعه دانش‌آموزان تیزهوشانی، اجمالی درس خواندن است. منظور از اجمالی درس خواندن این است که دانش‌آموزان به مطالعه مختصری از دروس پرداخته و با کشف نکات اساسی آن، جزئیات نامربوط را حذف می‌کنند. این مسئله به آن‌ها کمک می‌کند تا به راحتی مطالب را با توجه به اهدافی که دارند، دسته‌بندی کرده و ذهن را با آمادگی بیشتری به سراغ ذخیره مفاهیم بفرستند. همچنین اجمالی درس خواندن کمک می‌کند میزان دشواری دکتاب تخمین زده شود و میزان مطالعه، کنجکاوی، سوالاتی که در ذهن ایجاد شده، علاقه و حتی دقت دانش‌آموزان افزایش پیدا کند.

* عبارتخوانی را تجربه کنید

عبارت‌خوانی از جمله روش‌های صحیح مطالعه دانش‌آموزانی تیزهوشانی است که به آن‌ها کمک می‌کند تا تمرکز حواس بیشتری داشته باشند. متخصصین بر این عقیده‌اند که درس خواندن با این روش، کمک می‌کند تا دانش‌آموزان با سرعتی مانندن سرعت اندیشیدن دروس را در ذهن خود جای دهند. در عبارت‌خوانی، دانش‌آموزان باید به جای خواند کلمات، به سراغ خواندن عبارات و جملات بروند اگر در این راه سرعت کمی داشته باشند مطمئنا ذهن از حالت فعال ماندن باز می‌ماند و احساس دلزدگی به آن‌ها دست می‌دهد. از همین‌رو سرعت را نادیده نگیرید.

مطلب مفیدی برای شما بود ؟؟ پس به اشتراک بگذارید برای دوستانتان

سیدمحمد حسینی

همیشه آرزو داشتم یک مرجع درسی کامل و تخصصی قابل دسترس برای تمام دانش‌آموزان بود تا همه از آموزشهای آن استفاده می‌کردند. آن آرزو اکنون «آکادمی تیزهوشان» نام دارد ...

دیدگاه کاربران ...

    لطفا قبل از ارسال سئوال یا دیدگاه سئوالات متداول را بخونید.
    جهت رفع سوالات و مشکلات خود از سیستم پشتیبانی سایت استفاده نمایید .
    دیدگاه ارسال شده توسط شما ، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
    دیدگاهی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با مطلب باشد منتشر نخواهد شد.

    دیدگاه خود را بیان کنید

مطالب زیرا حتما بخوانید ...

جدیدترین محصولات